Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 2,5 mld euro inwestycji w Zatoce Kotorskiej
boka kotorska-globetroter,pl

Czarnogóra: 2,5 mld euro inwestycji w Zatoce Kotorskiej

Czarnogóra, mimo, że nie posiada dużego wybrzeża, ożywia żeglugę i poprzez rozwój przystani stara się przyciągnąć zagranicznych inwestorów i bogate jachty, pisze londyński Financial Times. Szacuje się, że zagraniczne inwestycje w Zatoce Kotorskiej w najbliższych pięciu latach będą wynosić nawet 2,5 mld euro. Rząd Czarnogóry, w celu przyciągnięcia światowej elity i zagranicznych inwestorów zmniejszył podatek od towarów i usług (VAT) na usługi morskie z 19% na 7%.
Strategię przyciągania bogatych turystów i inwestorów Czarnogóra rozpoczęła po ogłoszeniu niepodległości w 2006 roku, kiedy dawna baza marynarki w Tivacie została sprzedana kanadyjskiemu miliarderowi. Peter Munk zbudował tam przystań Porto Montenegro, z apartamentami i przestrzenią do wynajęcia oraz częścią przeznaczoną do odpoczynku. Całość została otwarta w 2009 roku. W tym roku natomiast nastąpi otwarcie hotelu Regent, który będzie pierwszą międzynarodową marką hotelową w zatoce. – Do tej pory sprzedano 130 mieszkań w weneckim stylu z Porto Montenegro, a inwestorom opłaciło się ryzyko, ponieważ w ciągu czterech lat wartość ich własności wzrosła z 60% na 70%. Przykład 48 mieszkań w nowym obiekcie Ksenija (pisaliśmy o tym na łamach portalu: Ksenija – nowy budynek w Porto Montenegro), który zostanie całkowicie ukończony w ciągu tego lata, sprzedają się dobrze mimo, że nie są tanie.
Cena jednopokojowego mieszkania (77m2) wynosi 368 tys. euro. 40% odbiorców to Rosjanie. Porto Montenegro jest jedną z największych przystani w Europie.
– Możemy przyjąć nawet największy mega-jacht, mówi dyrektor przystani, Toni Braun, który niedawno podpisał umowę z rodziną królewską Arabii Saudyjskiej na trzy 125-metrowe jachty z ich złotej floty.
W usługi, które oferuje przystań zaliczają się te podstawowe, jak czyszczenie i sprzedaż winiet, po nawet dostawę pizzy na pokład. Ceny są podobne jak w północnej części Adriatyku i niższe od tych w regionie Morza Śródziemnego. Braun twierdzi, że kotwiczenie jachtów o długości 25 metrów w Porto Cervo w Sardynii kosztowałoby 245% więcej niż w Porto Montenegro.
Miłośnicy jachtów w Czarnogórze mogą kupić paliwo bez cła, co daje oszczędność o około 40%, ale pod warunkiem, że jacht pod obcą banderą tymczasowo opuści wody Czarnogóry w ciągu 24h od tankowania.
– Po sukcesie przystani Porto Montenegro, w przygotowaniu jest jeszcze jeden duży projekt, który finansuje Azmont Investments. Znajduje się on po drugiej stronie zalewu, w pobliżu Herceg Novi. Na powierzchni 25 hektarów będzie umieszczona przystań, która będzie mogła przyjąć 250-metrowe jachty, zbudowanych zostanie 100 apartamentów i 40 willi. Projekt powinien być zakończony do 2016 roku, informuje się w artykule zamieszczonym przez Financial Times.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE