Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 26.03 – 01.04.2012 r.

Czarnogóra: 26.03 – 01.04.2012 r.

1 kwietnia 2012

Amerykanie: Azerowie niezasłużenie wygrali przetarg na Kumbor

Amerykańskie konsorcjum, które uplasowało się na drugim miejscu w przetargu, najprawdopodobniej  dochodzić będzie swoich praw, jeżeli to konieczne, także na drodze sądowej, ponieważ jego przedstawiciele uważają, że kompania naftowa z Azerbejdżanu SOCAR niezasłużenie została zaproponowana na zwycięzcę przetargu na dzierżawę ziemi w Kumborze . Konsorcjum na czele z funduszem NCH czeka na decyzję Rady ds. Prywatyzacji, która w następnym tygodniu ma zamiar potwierdzić rekomendację Komisji Przetargowej ds. Waloryzacji Dawnego Mienia Wojskowego. (seebiz.eu)

 

31 marca 2012

Wicepremierzy Czarnogóry i Chin wezwali firmy do współpracy

Wiceszef Rządu Chińskiej Republiki Ludowej Hui Liangyu ogłosił w piątek w Podgoricy, że jego kraj wspiera chińskie firmy, które inwestują w Czarnogórze. Liangyu, po podpisaniu kilku porozumień i memorandów z przedstawicielami czarnogórskiego Rządu wezwał czarnogórskie firmy do współpracy z Chinami. Porozumienia mające przyczynić się do pogłębienia współpracy dotyczą m.in. rolnictwa, kultury, technologii, a także dyplomacji. (pobjeda.me)

 

30 marca 2012

Będzie akcyza na kawę i napoje gazowane

Akcyza na kawę i napoje gazowane z dodatkiem cukru została wprowadzona od niedzieli w związku ze zmianami w Ustawie o Aakcyzach, które obowiązują od początku roku, a którymi obniżono akcyzę na paliwo diesel, a zwiększono akcyzy na alkohol i papierosy. Akcyza na kawę powinna wynosić 20% wartości, podczas gdy ta na napoje gazowana – 0,10 EUR na litr. (vijesti.me)

 

29 marca 2012

Czwarte wydanie przewodnika po Czarnogórze w języku angielskim

Renomowany wydawca przewodników dla obszaru anglojęzycznego „The Bradt Travel Guide” po raz czwarty wydał przewodnik po Czarnogórze. Autorką jest Annalisa Rellie, która na 300 stronach opisała uroki Czarnogóry, a także zawarła podstawowe i praktyczne informacje o kraju. Obok tego przewodnika po Czarnogórze w języku angielskim dostępne są także wydania „Lonely Planet” i „Rough Guides”, ale według „Timesa” „The Bradt TGravel Guide” jest najlepszy. (pobjeda.me)

 

28 marca 2012

W najbliższych dniach decyzja Ryanaira

Tanie linie lotnicze Ryanair w ciągu najbliższych kilku dni mają podjąć ostateczną decyzję w sprawie nawiązania współpracy z Czarnogórą – ogłosiło Ministerstwo Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju. W bezpośredniej rozmowie z przedstawicielami firmy Ryanair zostaliśmy poinformowani, że Rada Dyrektorów w najbliższym możliwym terminie rozpatrzy przedstawiony model współpracy i umów i na tej podstawie podejmie decyzję, którą przedstawi zespołowi negocjacyjnemu – podano w Ministerstwie. W ciągu kilku kolejnych dni oczekuje się ostatecznego stanowiska i decyzji firmy co do gotowości nawiązania współpracy i podpisania konkretnych porozumień. (portalanalitika.me)


27 marca 2012

Podpisano Memorandum o Współpracy Ministerstw Finansów Czarnogóry i Czech

W drugim dniu wizyty w Republice Czeskiej czarnogórski Minister Finansów dr Milorad Katnić spotkał się z czeskim Ministrem Finansów Miroslavem Kalousekiem. W serdecznej rozmowie ministrowie wymienili się spostrzeżeniami na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w Europie. W perspektywie zbliżających się negocjacji Czarnogóry o przestąpieniu do Unii czeski minister zaproponował pomoc w formie wsparcia technicznego i wymiany doświadczeń, co sformalizowano w Memorandum o Współpracy, które podpisali ministrowie. (portalanalitika.me)

 

26 marca2012

Koniec podwójnego opodatkowania z Emiratami

Przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisali w poniedziałek umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i o wzajemnym wspieraniu oraz ochronie inwestycji. Delegacja czarnogórskiego rządu pod przewodnictwem doradcy ministra finansów Biljany Sćekić przebywa z oficjalną wizytą w Emiratach. Ratyfikowane umowy stworzą podstawy dla intensyfikacji współpracy gospodarczej pomiędzy dwoma państwami i przedsiębiorstwami, a także zachęcą do inwestowania. (pobjeda.me)

Opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE