Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 27.08 – 02.09.2012 r.

Czarnogóra: 27.08 – 02.09.2012 r.

Grecy planują poszukiwania ropy i gazu u wybrzeży Czarnogóry

Grecka firma Hellenic Petroleum, większościowy akcjonariusz kotorskiego Jugopetrolu, planuje wziąć udział w przetargu na poszukiwania nafty i gazu, który zostanie ogłoszony we wrześniu. Przetarg otwarty na koncesje na poszukiwanie węglowodorów na dnie Morza Adriatyckiego ma ruszyć już we wrześniu. Już teraz odnotowano duże zainteresowanie krajowych i zagranicznych inwestorów.

 

Rosyjski udziałowiec chcę się pozbyć akcji KAP

Oleg Deripaska prowadzi rozmowy, m.in. z tureckim właścicielem kombinatu i niemiecką grupą HGL, o sprzedaży należących do niego 29,3% akcji KAP. Nieoficjalnie wiadomo, że Rosjanin odszedł by z KAP za sumę ok. 40 mln EUR. Aktualna wartość akcji kombinatu aluminium na giełdzie to 13 mln EUR. Spółka jest zadłużona na 360 mln EUR. Uważa się, że rosyjscy inwestorzy zaprzepaścili zakład w Nikšiciu. (vijesti.me)

 

Autostrada Bar – Boljare nie jest priorytetem dla Chińskich inwestorów

Budowa autostrady Bar – Boljare, to bardzo drogi projekt biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy. Nie można wykluczyć, że chiński bank Exim może dać pierwszeństwo innym przedsięwzięciom. Premier Czarnogóry podczas wizyty w Pekinie wezwał chińskich inwestorów do szczegółowej analizy inwestycji dotyczącej opłacalności autostrady Bar – Boljare, zarówno ekonomicznej jak i technicznej, aby na podstawie badań umożliwić szybsze rozpoczęcie prac. (me.seebiz.eu)

 

Bank Societe Generale promuje nowy wizerunek

Nowy slogan banku Societe Generale Montenegro, przedstawiony w czwartek w nowej stołecznej siedzibie tej instytucji, brzmi „Więcej rąk, większa siła” („Više ruku, veća je i snaga”). Hasło jest grą słów inspirowaną Górskim Wieńcem, ma symbolizować jakość usług, zaangażowanie i profesjonalizm pracowników. Bank Societe Generalne posiada 65 tys. klientów w Czarnogórze. W lipcu przez magazyn finansowy Euromoney został uznany za najlepszy bank w tym kraju.

 

Restis Group uchyla się od płacenia czynszu dzierżawnego

Spółka Restis Group, w imieniu której Adriatic Properties dzierżawi  półwysep Sveti Stefan,  zalega z zapłatą czynszu dzierżawnego Grupie Hotelowej Budvanska Rivijera. Zaległości opiewają na sumę 2,2 mln EUR. Ceny pokoi w hotelu Aman Sveti Stefan, wahają się od 700 do 2,5 tyś EUR, hotel cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a spółka nie ma kłopotów finansowych. Nieuiszczone opłaty wpływają niekorzystnie na budżet gimny Budva, która ma problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych na remonty swoich hoteli.

 

Wzrost podatku od nieruchomości w gminie Budva

Obywatele mieszkający w Budvie płacą podatki od nieruchomości w wysokości 0,25% wartości rynkowej (za mieszkanie o powierzchni 54 m kw. należy zapłacić 314 EUR miesięcznie). Podatki są już trzykrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. Mieszkańcy czują się oszukani, gmina zamiast ratować budżet egzekwując podatki od inwestorów od lat zwlekających z opłatami, uderza w obywateli.

 

Ponowna próba sprzedaży aktywów Tehnostila

Walcownia zimna w Podgoricy ponownie została wystawiona na sprzedaż. To siódma próba sprzedaży przedsiębiorstwa. Spółka znajduje się w stanie upadłości od czerwca ubiegłego roku. Jest to najstarsza sprywatyzowana część Željezary. Przedmiotem przetargu jest m.in. sprzęt w dobrym stanie technicznym w cenie 14 160 EUR,  zaopatrzenie o wartości 7,85 tys. EUR oraz plac budowy za kwotę 512, 2 tys. EUR.  Całość obciążona hipoteką oferowana jest w cenie 1,46 mln EUR, cena początkowa wynosiła 2,16 mln EUR. Termin składania ofert mija 29 września, pierwszeństwo mają inwestorzy zainteresowani kupnem całego majątku. (pobjeda.me)

 

Nowoczesne pociągi na trasie Nikšić – Podgorica

Po ponad dwudziestu latach czarnogórski transport kolejowy otrzyma trzy nowe pociągi elektryczne, które będą kursowały na nowo przebudowanej trasie Podgorica – Nikšić. Wartość umowy na zakup pociągów, zawartej z hiszpańską spółką CAF, opiewa na 13,64 mln EUR. Środki na ten projekt pochodzą z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, z gwarancją rządu Czarnogóry. (rtcg.me)

 

Pracownicy Tosçelik Nikšić zakładają nowy związek zawodowy

Pracownicy Tosçelik Nikšić (dawniej Željezara Nikšić) planują na poniedziałek powołanie nowego związku zawodowego. Konieczność powołania nowego związku zawodowego to odpowiedź na posunięcia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które zakwestionowało legalność związku zawodowego pracowników huty w Nikšiciu w przededniu przygotowywanego strajku. Powodem strajku jest jeden z wymogów restrukturyzacji – wydłużenie czasu pracy i obcięcie pensji.

 

Podsumowanie tygodnia na czarnogórskiej giełdzie

W minionym tygodniu łączna wartość obrotów wyniosła 396 mln EUR, zrealizowana poprzez 50 transakcji. Indeks giełdowy MONEX20 spadł o 0.09%, a  MONEXPIF o 3,61%. Największy udział w ruchu, 1,98 mln EUR, stanowiły transakcje z udziałem akcji spółki Global broker dealer AD i Montenegropromet AD Budva. Największy wzrost odnotowały akcje spółek MMK Standara 39998 EUR (99.99%), Ulcinjska rivijera 18241 EUR (15%), Solana Bajo Sekulić 29832 EUR (12%) oraz KAP 13425 EUR (10%). Najwięcej stracili właściciele papierów wartościowych funduszu Trend (-11,47%) i Plantaže (-2,5%). (montenegroberza.com)

 

Opracowała: Ida Szmacińska

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE