Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

Czarnogóra: 27 lutego – 4 marca 2012 r.

4 marca 2012 r.

Grupa hotelowa „Budvanska rivijera” nagrodzona za jakość

Biuro podróży SAB International z Belgradu na podstawie ocen ankietowanych gości, którzy w ubiegłym roku przebywali w hotelach „Budvanskiej rivijery”, przyznała tej grupie hotelowej wyróżnienie za usługi najwyższej jakości. Jest to powód do kontynuowania owocnej współpracy i w nadchodzącym sezonie z rynku serbskiego przyjedzie do Czarnogóry jeszcze więcej gości niż w latach ubiegłych – mówi Zorica Tešić z agencji SAB. (pobjeda.me)

 

3 marca 2012 r.

Rosja: Tego lata do Czarnogóry przyjedzie 10% więcej turystów

Mimo zapowiedzi drugiej fali kryzysu na rynku rosyjskim oczekuje się 10-procentowego wzrostu liczby turystów wyjeżdżających do Czarnogóry. W związku z tym biura podróży planują wykupić 20% więcej miejsc niż rok wcześniej. W ostatnich miesiącach w krajach, w których jesteśmy obecni zbankrutowało parę dużych firm i linii lotniczych, ale wierzymy, że nie będzie to miało większego wpływu na wyjazdy wypoczynkowe – mówi dyrektor biura podróży R-turs, które do Czarnogóry przywozi najwięcej turystów z terenu Rosji i byłych republik sowieckich. (pobjeda.me)

 

2 marca 2012 r.

Przewodnicząca Francusko-czarnogórskiego Klubu Gospodarczego: Zwiększyć francuskie inwestycje w Czarnogórze

W Czarnogórze działa niewiele francuskich firm i konieczne jest zintensyfikowanie działań, które poprzez wsparcie postępów dwustronnej współpracy gospodarczej, mogłyby tę sytuację zmienić – oceniono w Unii Pracodawców Czarnogóry (UPCG) przy okazji wizyty przewodniczącej Francusko-czarnogórskiego Klubu Gospodarczego Laurence Tolck. Według uczestników spotkania okres, przez jaki przechodzi Czarnogóra, sprzyja inwestycjom i należy zwiększyć nakłady na wymianę informacji na ten temat. Wśród możliwych obszarów francusko-czarnogórskiej współpracy wskazywano energetykę, turystykę, produkcję żywności i leków. (pobjeda.me)

 

1 marca 2012 r.

Japończycy możliwymi kupcami nikšićkiego browaru

Brytyjski fundusz CVC Capital Partners planuje sprzedać browary, które posiada w 9 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym „Trebjesę” z Nikšicia, a między najpoważniejszymi kupcami wymienia się japońskie firmy piwowarskie Asahi i Suntory. CVC kupiło browary 2,5 roku temu od giganta AB InBev, który ma teraz prawo pierwokupu, jednak za najbardziej prawdopodobnych kupców uważa się Japończyków. Obie japońskie firmy planują rozszerzenie swojej obecności na rynku międzynarodowym. Transakcja warta będzie około 3 mld euro. (vijesti.me)

 

29 lutego 2012 r.

Czarnogóra na Forum Turystyki na Ukrainie

Na zaproszenie ukraińskiej państwowej Agencji ds. Turystyki delegacja Czarnogóry na czele z ministrem turystyki i zrównoważonego rozwoju Predragiem Sekuliciem weźmie udział w Forum Turystyki w Kijowie. Forum organizowane jest w ramach ukraińskiego przewodnictwa w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej (CEI). Głównym tematem będzie „Zrównoważone korzystanie z zasobów w turystyce”. Uczestnictwo w Forum to dla Czarnogóry dobra okazja do pogłębienia współpracy z Ukrainą. (pobjeda.me)

 

28 lutego 2012 r.

Eksport Czarnogóry do Niemiec w 2011 r. 220% większy niż rok wcześniej

Wartość czarnogórskiego eksportu do Niemiec wyniosła w minionym roku 16,88 mln euro, co stanowi wzrost o 220,1% w porównaniu z rokiem 2010 – ogłosiła Delegatura Niemieckiej Gospodarki w Serbii. Delegatura, odpowiedzialna także za rynek czarnogórski, kosowski, macedoński i albański, podała, że całościowa wartość wymiany handlowej między Czarnogórą a Niemcami wyniosła 78,07 mln euro, z czego 61,19 mln euro to import z Niemiec do Czarnogóry. (vijesti.me)

 

27 lutego 2012 r.

Tivat – centrum narciarstwa wodnego

Przedsiębiorstwo hotelarsko-turystyczne „Mimoza”, które jest właścicielem ziemi w części Tivatu Župie nad Boką Kotorską, i australijska firma „Aqua kom” planują budowę centrum narciarstwa wodnego. Jeśli przedsiębiorstwo publiczne „Morsko dobro” i Ministerstwo Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju najpóźniej do połowy kwietnia wyrażą zgodę na budowę, już tego lata będzie można zobaczyć pierwszych narciarzy wodnych. (pobjeda.me)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE