Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 3 – 9 października 2011 r.

Czarnogóra: 3 – 9 października 2011 r.

9 października 2011

Mieszkania na wynajem o 40% tańsze: umeblowane, jednopokojowe za 350 euro miesięcznie

Ceny najmu mieszkań w Czarnogórze, według danych biur nieruchomości, staniały o 30-40% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, choć popyt na nie się nie zmniejszył.

Dyrektor biura Nieruchomości Krstaš, Marko Ćipović, tłumaczy, że na cenę mieszkania wpływa wiele czynników – od lokalizacji i metrażu do wyposażenia, ale bez względu na to i mimo niesłabnącego zainteresowania ceny mieszkań spadły o prawie jedną trzecią w stosunku do porównywalnego okresu w 2010 roku.

„Wszystko zależy od standardu mieszkania. Za luksusowe trzeba zapłacić 500-600 euro miesięcznie, za inne przeciętnie 200-400 euro. Najczęściej do wynajęcia są mieszkania umeblowane, jednopokojowe, które kosztują 300-350 euro” – mówi Ćipović.

 

8 października 2011

Tygodniowy raport z czarnogórskiej giełdy

Obrót czarnogórskiej giełdy (Montenegroberza) wyniósł w tym tygodniu 2,35 mln euro, trzykrotnie więcej niż tydzień wcześniej. Przeprowadzono 214 transakcji. Prawie 90% obrotu osiągnięto dzięki handlowi akcjami Kombinatu Aluminium (KAP), których sprzedano 570 tys. za kwotę 2,11 mln euro. Indeksy giełdowe zanotowały spadek. MONEX20 zmniejszył swoją wartość o 3,82% i zakończył tydzień z wynikiem 11.009,41 punktów, a MONEXPIF spadł o 3,76% na 4.721,19 punktów.

 

7 października 2011

KAP i Elektroprivreda w pierwszej dziesiątce

Na liście 100 firm z największymi przychodami na głowę mieszkańca w Europie Środkowo-Wschodniej, którą publikuje chorwacki Dziennik Pracowniczy, w pierwszej dziesiątce znalazły się dwie firmy z Czarnogóry – Elektroprivreda i Kombinat Aluminium.

EPCG zajęła szóste miejsce w rankingu z przychodem w wysokości 454,3 euro na mieszkańca w roku 2010, czyli o 5 euro mniejszym niż rok wcześniej. EPCG znalazła się za słoweńskim Petrolem, Poslovnim Sistemem Merkator, Revozem i Krką, a także chorwacką Iną.

KAP ulokował się na 10 pozycji z 374,8 euro przychodu na mieszkańca w roku ubiegłym, o 2,4 razy większym niż w 2009.

Jugopetrol jest na miejscu 21. z 239,6 euro (o 40 euro więcej niż w 2009) przychodu w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Czarnogórski Telekom – na 29, Telenor – na 48, Rokšped – na 59, a Kopalnia Węgla Pljevlja – na 72.

 

6 października 2011

Czarnogórskie nieruchomości wciąż atrakcyjne dla Rosjan

Choć ostatnimi czasy absolutnym hitem na rosyjskim rynku nieruchomości jest Bułgaria, jak podaje portal HomesOverseas, nieruchomości w Czarnogórze wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Pod względem atrakcyjności i liczby zapytań, Czarnogóra plasuje się w Rosji na trzecim miejscu, za Hiszpanią, wyprzedzając m.in. Cypr i Turcję.

 

5 października 2011

Na liście 100 największych firm Europy południowo-wschodniej ani jednej z Czarnogóry

Najsilniejszą firmą w Europie Południowo-Wschodniej w 2010 roku okazała się rumuńska kompania naftowa OMV Petrom z przychodem w wysokości 3,6 mld euro, podczas gdy chorwacka Ina z 3,29 mld euro zajęła drugie miejsce w regionie.

Tak wygląda szczyt listy Top 100 największych firm w regionie Europy Południowo-Wschodniej, obejmującej takie kraje jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Słowenia, Serbia i Rumunia, publikowanej corocznie w bułgarskim wydaniu SeeNews, na której w tym nie znalazła się ani jedna firma czarnogórska.

 

4 października 2011

Czarnogóra już wkrótce „bezprzewodowa”

Czarnogóra już wkrótce zostanie pokryta bezprzewodową siecią internetową – to rezultat umowy o przeprowadzenie kampanii Wireless Montenegro, która wczoraj została podpisana w Bečići.

Projekt będzie realizowany na podstawie partnerstwa publiczno-prywatnego. Sygnatariuszami umowy są Rząd Czarnogóry i austriacka firma EOSS GmbH Holding.

W ramach projektu za pomocą dwóch systemów technologicznych TETRA [TErrestrial Trunked Radio –  stworzony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) otwarty standard cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankingowej), powstały z przeznaczeniem zwłaszcza dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa – przyp. red.] i Wi-Fi ma zostać zbudowana sieć. Na bazie pierwszego powstanie sieć przeznaczona głównie na użytek służb publicznych, a na bazie drugiego – publiczna sieć bezprzewodowa do użytku komercyjnego.

 

3 października 2011

Montenegro Airlines dłużne Lotniskom Czarnogóry 8 mln euro

Czarnogórski przewoźnik „Montenegro Airlines” winny jest państwowemu przedsiębiorstwu „Aerodromi Crne Gore” (Lotniska Czarnogóry) około 8 mln euro – powiedział radiu Antena M dyrektor Lotnisk Milovan Đuričković.

„Montenegro Airlines” są także dłużne „Jugopetrolowi” za paliwo i „Kontroli Lotów” za usługi, a ich dług ciągle rośnie.

Dług „Montenegro Airlines” względem przedsiębiorstwa „Aerodromi Crne Gore” nie wynosi 8 mln euro, jak twierdzi jego dyrektor, lecz 5 mln i ta dyskusyjna kwota będzie przedmiotem porozumienia – podano w oświadczeniu narodowego przewoźnika.

Przedstawiciele „Montenegro Airlines” twierdzą także, że informacje na temat długu wobec Jugopetrolu za paliwo są nieprawdziwe. Według nich umowa z kotorską firmą jest w pełni przestrzegana, a linie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych.

Prezes „Montenegro Airlines”, Zoran Đurišić, powiedział, że „wcale go nie niepokoi” wypowiedź dyrektora Lotnisk, że są winni Lotniskom 8 mln euro. Liczy on na to, że rząd rozwiąże spór między dwoma przedsiębiorstwami.

 

Na podst. dan.co.me, pobjeda.co.me, vijesti.me, hypo-broker.co.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE