Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 3 – 9 września 2012 r.

Czarnogóra: 3 – 9 września 2012 r.

Hotele Podgorica i City oficjalnymi członkami „Hotels Partner”

Hotele Podgorica i City zostały członkami stowarzyszenia „Hotels Partner”, które zrzesza 18 hoteli z pięciu krajów regionu byłej Jugosławii. Pomysł powołania stowarzyszenia pochodzi od hotelarza ze Słowenii. W ostatnim czasie w hotelu Olimpia w mieście Vodice w Chorwacji odbyło się inauguracyjne spotkanie. Wszystkie hotele – członkowie stowarzyszenia są starannie wybrani i według założenia mają się wzajemnie wspierać za pomocą katalogu promocyjnego dostępnego wszystkim gościom. (portalanalitika.me)

 

Lista firm z zablokowanymi kontami wydłuża się

Liczba spółek, których konta zostały zablokowane z końcem sierpnia wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem z 2274 do 2288 – wynika z najnowszych danych Centralnego Banku Czarnogóry. W pierwszej dziesiątce listy wciąż utrzymują się te same przedsiębiorstwa. Głównym kryterium powodującym umieszczenie na liście jest zadłużenie w wysokości przynajmniej 10 tys. EUR przez nieprzerwany okres ponad jednego miesiąca. (vijesti.me)

 

Turcy przejmą rosyjskie udziały w KAP

Osiągnięto porozumienie w sprawie przejęcia przez Tosçelik zagrożonej spółki Kombinatu Aluminium z Podgoricy. W wyniku rozmów prowadzonych przez tureckich inwestorów z rosyjskimi partnerami, akcje Kombinatu Aluminium z Podgoricy po wyborach mają przejść w ręce obecnych właścicieli Željezary Nikšić. Według nieoficjalnych wiadomości Rosjanie opuszczą zakład w ciągu najbliższych miesięcy. Turkom udało się wynegocjować znacznie niższą cenę od pierwotnie proponowanych przez Rosjan 40 mln EUR. (me.seebiz.eu)

 

Czarnogóra w globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego

Czarnogóra w najnowszym globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego spadła o 12 miejsc z 60. miejsca w 2011 r. na 72. z 4,27 pkt. Wskaźnik obliczany na podstawie 90 czynników określa zdolności poszczególnych państw do zapewnienia długotrwałego wzrostu gospodarczego. W rankingu znalazły się 144 kraje. Na szczycie globalnego raportu konkurencyjności znalazła się ponownie Szwajcaria. Spośród krajów bałkańskich najlepiej wypada Słowenia zajmująca 56 miejsce. (biznis.ba)

 

Internetowa wersja dziennika Daily Mail opisuje walory turystyczne Czarnogóry

Reklama jest dźwignią nie tylko handlu, ale i turystyki; ta prawda jest szczególnie ważna  dla niewielkiego kraju, którego gospodarka w coraz większym stopniu bazuje na branży turystycznej. Taką właśnie promocję zapewnił Czarnogórze Daily Mail. W elektronicznym wydaniu poczytnego brytyjskiego tabloidu, Mail Online, ukazał się przed kilkoma dniami reportaż zachwalający unikatowe walory turystyczne Budvy i okolic. (dailymail.co.uk)

 

Dług publiczny sięga 50% PKB

Dług publiczny Czarnogóry sięga 50% PKB. Pozostaje on w granicach kryteriów z Maastricht, które stosuje się do najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej w strefie euro, a także kształtuje się poniżej średniego długu publicznego w krajach UE, gdzie wynosi on ok. 81% PKB. Korzystając z polityki „zamiana drogiego długu na tani”, rząd planuje poprawę struktury zadłużenia poprzez wykorzystanie gwarancji kredytowych oferowanych przez Bank Światowy. (seebiz.eu)

 

Czarnogóra podpisała memorandum z chińskim bankiem EXIM

Memorandum zostało podpisane na uroczystym posiedzeniu Sekretariatu ds. Współpracy Chiny – Kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Przewiduje ono wdrożenie przez chiński rząd dwunastu środków, które będą promowały współpracę z Czarnogórą. Według oficjalnych informacji, w dokumencie tym zawarto również plany czarnogórskiego rządu dotyczące zaciągnięcia pożyczki na korzystnych warunkach na finansowanie projektów, które są priorytetowe dla Czarnogóry. (pobjeda.me)

 

Lazović na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Wicepremier Czarnogóry Vujica Lazović spotkał się w Krynicy z polskim wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Premierzy zgodzili się co do tego, że państwa mają dobre wzajemne stosunki i potencjał do pogłębiania współpracy. Drugiego dnia forum Lazović przemawiał także na sesji plenarnej poświęconej nowej strategii rozwojowej światowej gospodarki, której przewodniczył były Polski prezydent Aleksander Kwaśniewski. (rtcg.me)

 

Vichy i Miodrag Kostić chcą Instytutu w Igalo

Francuska firma Vichy i serbska grupa MK, której właścicielem jest biznesman Miodrag Kostić-Kole nabyli dokumentację do udziału w przetargu na zakup Instytutu „Simo Milošević” w Igalo. Rząd na początku sierpnia rozpisał przetarg na sprzedaż pakietu 56,48% udziałów w instytucie, zajmującym się medycyną fizykalną, rehabilitacją i reumatologią. Przetarg jest otwarty do 28 września, a prawo uczestnictwa nabywa się poprzez zakup dokumentacji za 10,000 EUR i podpisanie klauzuli poufności. (me.seebiz.eu)

 

Agencja dała zielone światło dla studium ws. elektrowni wiatrowej „Krnovo”

Agencja Ochrony Środowiska Naturalnego dała zgodę przedsiębiorstwu „Krnovo Green Energy” na wykonanie studium oceny wpływu na środowisko naturalne budowy elektrowni wiatrowej „Krnovo”. Do Agencji wpłynęły dotychczas dwa wnioski o zgodę na budowę generatorów wiatrowych (Možura i Krnovo), z których jeden już rozpatrzony został pozytywnie. Płaskowyż Krnovo, na którym planowana jest elektrownia znajduje się w granicach gmin Nikšić i Šavnik. (portalanalitika.me)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE