Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 30.04.-06.05.2012 r.

Czarnogóra: 30.04.-06.05.2012 r.

6 maja 2012

Zapowiedź dobrego sezonu turystycznego

Przedstawiciele władz lokalnych oraz branży turystycznej na riwierze budvanskiej oczekują w tym roku dobrego sezonu turystycznego, który według prognoz będzie lepszy i dłuższy od ubiegłorocznego. Przewodniczący Gminy Budva, Lazar Radenović, powiedział, że międzynarodowy karnawał i długi weekend majowy przyciągnęły do Budvy dużą liczbę gości, co dobrze wróży na przyszłość i ogłosił dobry początek tegorocznego sezonu turystycznego. (mnnews.net)

 

5 maja 2012

Pirella zdobyła złoty medal we Frankfurcie

Fabryka soków Pirella z Danilovgradu zdobyła pierwsze miejsce za jakość International Quality Award we Frankfurcie. Poza pucharem Pirella otrzymała także Certyfikat Arch of Europe za znaczący wkład w rozwój biznesu na świecie, wysokie standardy oraz profesjonalizm i QC 100 Total Quality Management Model. Nagrody wręczała organizacja Business Initiative Directions (BID) z siedzibą w Madrycie. Międzynarodowe uznanie dla Pirelli jest światowym osiągnięciem dla całej Czarnogóry. (portalanalitika.me)

 

4 maja 2012

Czarnogóra wśród krajów z najniższym bezrobociem

Czarnogóra, według badania amerykańskiej agencji Gallupa, znajduje się na piątym miejscu na liście 148 państw świata pod względem stopy bezrobocia. Mimo, że według badania Czarnogóra ma niskie bezrobocie na poziomie mniej niż 5%, ostatnie dane czarnogórskiego Urzędu Pracy mówią o 13,55-procentowym bezrobociu. Wyniki Instytutu Gallupa (Gallup Organization) pokazały, co ciekawe, że niska stopa bezrobocia nie musi być ściśle powiązana z państwami o potężnych gospodarkach. (portalanalitika.me)

 

3 maja 2012

Sezon raftingowy na Tarze rozpoczęty

Festiwalem Nowhere Extreme Party na Tarze, który zorganizowała agencja Puzzle z Belgradu przy wsparciu Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej oficjalnie rozpoczął się sezon raftingu na tej zapierającej dech w piersiach rzece nazywanej łzą Europy. Podczas gdy w Czarnogórze najpopularniejszą destynacją na długi weekend majowy były europejskie metropolie, serbskie biuro przywiozło do Czarnogóry 350 młodych ludzi, którzy wypoczywali aktywnie na łonie natury. (pobjeda.me)

 

2 maja 2012

Targi Żeglarskie w Tivacie

W marinie Porto Montenegro w Tivacie 1 maja uroczyście rozpoczęło się „Nautic Show” – targi żeglarstwa oraz sprzętu sportowego, kempingowego i rekreacyjnego, które wspólnymi siłami zorganizowały firmy „Adriatic Marinas” i „Jadranski sajam” z Budvy. Jubileuszowe 30. z kolei „Nautic Show” potrwa do 6 maja, a swój udział potwierdziło 27 firm z Austrii, Słowenii, Włoch, Chorwacji, Serbii i Czarnogóry. (pobjeda.me)


1 maja 2012

Turecki Tosçelik kupił hutę w Nikšiciu

Turecka firma Tosçelik kupiła hutę w Nikšiciu za 15,1 mln EUR na zorganizowanej po raz trzeci licytacji w stołecznym Sądzie Gospodarczym. Wcześniej oferowane ceny wywoławcze, kolejno 30 i 21 mln EUR, nie zdołały przyciągnąć zainteresowanych kupców. Tym razem cena wywoławcza wynosiła 15 mln EUR.  Jedynym konkurentem tureckiej firmy była spółka Neksan z Nikšicia. (vijesti.me)

 

30 kwietnia 2012

Czarnogóra i Albania pracują wspólnie nad projektem autostrady

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej Czarnogóry Andrija Lompar weźmie udział w Międzynarodowym Forum Transportowym, które odbywa się w dniach 2-4 maja w Lipsku. Minister spotka się z Sokolem Olldashim, albańskim Ministrem Transportu i Telekomunikacji, z którym rozmawiał będzie o realizacji wspólnych projektów: drogi z Gusinja do Podgoricy przez Albanię, rewitalizacji żeglugi na Jeziorze Szkoderskim, a także przygotowaniu dokumentacji autostrady adriatycko-jońskiej. (seebiz.eu)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE