Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 30 stycznia – 5 lutego 2012 r.

Czarnogóra: 30 stycznia – 5 lutego 2012 r.

5 lutego 2012 r.

Fraser Insitute: Czarnogóra o 10 miejsc wyżej pod względem swodób gospodarczych

W raporcie Fraser Institute za miniony rok Czarnogóra zajęła 37. miejsce z oceną 7,27. Raport obejmuje 141 państw. Spośród krajów regionu wyższy poziom swobód gospodarczych mają jedynie Albania, która znajduje się na 30. miejscu i Bułgaria (miejsce 28.). Największe postępy zrobiła Czarnogóra w dziedzinie wydatków publicznych, „zdrowych” środków finansowych, które znajdują się w obrocie, niezawisłości sądownictwa i regulacji rynku pracy – podaje w oświadczeniu Ministerstwo Finansów. Ministerstwo wyjaśnia, że stagnacja w stosowaniu umów i spadek wskaźnika dotyczącego wielkości sektora handlowego zobowiązują do dalszego podejmowania środków w celu poprawy sytuacji w tych obszarach. Fraser Institute to niezależna organizacja badawczo-edukacyjna z siedzibą w Kanadzie i USA. Wskaźnik swobód gospodarczych bierze pod uwagę następujące obszary: wydatki publiczne, podatki, przedsiębiorstwa, regulacje prawne, poszanowanie prawa własności, wolny handel międzynarodowy, a także kontrola rynku pracy i sektora bankowego (pobjeda.me)

 

4 lutego 2012 r.

W Željezarze znów ruszyła produkcja

Produkcja w Željezarze znów ruszyła po tym, jak elektryczny piec łukowy uszkodzony w czwartkowej awarii został w ciągu nocy naprawiony i przygotowany do ponownej pracy. Sytuacja w Željezarze wróciła do normy. Pracownicy mają nadzieję, że na ogłoszenie o sprzedaży fabryki odpowiedzą poważni kupcy, zainteresowani tym, aby Željezara dalej działała. Jeśli na to wstępne ogłoszenie nie będzie chętnych, właściciele będą starali się przyciągnąć innych. Oficjalnej oferty zakupu Željezary do dziś nie złożyła ani jedna firma (seebiz.eu)

 

3 lutego 2012 r.

Serbscy przedsiębiorcy chcą Luka Bar

Według słów czarnogórskiego Ministra Transportu Andriji Lompara przetarg na sprzedaż państwowego pakietu akcji Luka Bar zostanie rozpisany do końca czerwca tego roku. Na doradcę ds. prywatyzacji została wybrana firma konsultingowa „Rebel” z Holandii, która jest obecnie w trakcie przejmowania dokumentacji przetargowej i już ma kilka zainteresowanych firm z Serbii, Włoch i Węgier. Poza państwem, które posiada większościowy pakiet 54,05% akcji tej firmy powstałej z podziału Luka Bar, największymi właścicielami akcji są fundusze inwestycyjne, które wspólnie kontrolują 10% akcji. Model prywatyzacji się nie zmieni, co oznacza, że akcje sprzedane zostaną w przetargu, ale mniejsi udziałowcy będą mogli sprzedać swoje akcje w takiej samej cenie jak za pakiet państwowy. (seebiz.eu)

 

Czarnogórsko-serbskie porozumienie o współpracy w dziedzinie transportu powietrznego

Minister Transportu Czarnogóry dr Andrija Lompar i Minister Infrastruktury Republiki Serbii Milutin Mrkonjić podpisali w Belgradzie Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Transportu Powietrznego. Porozumienie jest fundamentalnym aktem, który otworzy możliwość tworzenia konkretnych obszarów dalszej współpracy. Obejmą one między innymi wprowadzenie regulacji o otwartym niebie, podpisanie Memorandum o powołaniu funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB), a także podpisanie umowy, która zagwarantuje ciągłość usług w żegludze powietrznej. (portalanalitika.me)

 

2 lutego 2012 r.

Czarnogóra chce się przyłączyć do gazociągu South Stream

Czarnogóra chce stać się częścią gazociągu South Stream, którym gaz z Rosji dostarczany będzie do krajów Europy Południowej i Środkowej – ustalili przedstawiciele firmy Gazprom i czarnogórskiego rządu. Kierownik działu zarządzania projektami Gazpromu Leonid Czugunow rozmawiał o takiej możliwości z Premierem Igorem Lukšiciem, Milanem Roćenem, Ministrem Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej i Vladimirem Kavariciem, Ministrem Gospodarki. Strony uzgodniły, że zostanie opracowane studium wykonalności włączenia się Czarnogóry w projekt South Stream – podano w oficjalnym oświadczeniu rosyjskiego giganta energetycznego. (portalanalitika.me)

 

1 lutego 2012 r.

Vranac nagrodzony na Festiwalu Wina w USA

Wina Vranac Pro Corde z 2007 i Vranac Barrique z 2007 roku są zdobywcami medali na niedawnym festiwalu wina w San Antonio – podała firma „13 lipca – Plantaže” („13. jul –  Plantaže”). Prestiżowy festiwal wina w San Antonio w stanie Teksas odbył się 28 stycznia po raz dwunasty. W konkursie obejmującym 40 kategorii startowało wiele win z różnych stron świata. Festiwal przyciągnął doświadczonych i utalentowanych znawców win, który ocenili i nagrodzili najlepsze wina. W konkursie wzięły udział dwa wina firmy „Plantaže” i obydwa otrzymały medale – Vranac Pro Corde 2007 srebrny, a Vranac Barrique brązowy. (portalanalitika.me)

 

31 stycznia 2012 r.

W 2011 Czarnogórę odwiedziło 1,37 mln turystów

Ponad 1,37 mln turystów i 8,77 mln noclegów – tak przedstawia się bilans roku 2011 w czarnogórskiej turystyce – podaje Czarnogórski Urząd Statystyczny (Zavod za statistiku Crne Gore, tzw. MONSTAT). W swoim comiesięcznym raporcie MONSTAT ogłosił, że w ostatnim miesiącu ubiegłego roku w Czarnogórze przebywało 16,369 turystów, a więc o 16,1% więcej w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Noclegów natomiast było 46,353, czyli o 4,2% więcej niż w 2010, z czego 80,6 noclegów przypadło na turystów zagranicznych, a 19,4% na krajowych. (portalanalitika.me)

 

30 stycznia 2012 r.

Nowa pomoc socjalna ze sprzedaży rządowych samochodów

Władze Czarnogóry zapowiedziały sprzedaż ponad 70 samochodów służbowych, a uzyskane w ten sposób środki chcą przeznaczyć na opłaty za energię elektryczną mieszkańcom, których nie stać na uregulowanie zaległości. Czarnogórski rząd zobowiązał poszczególne resorty do zmniejszenia wydatków publicznych oraz racjonalizacji kosztów i zredukowania liczby samochodów o 20%. Zgromadzone w ten sposób środki zostaną wykorzystane na subwencje mające pokryć koszty zużycia energii. Liczba osób objętych pomocą finansową wzrośnie z zapowiadanych wcześniej 13,7 tys. do 24 tys. (seebiz.eu)

 

Współpraca turystyczna z Albanią

Czarnogóra połączy siły wraz z Albanią na rzecz rozwoju turystyki regionalnej poprzez koordynację działań i wspólne projekty infrastrukturalne – wynika z nowopodpisanych dwustronnych umów między prezydentem Czarnogóry Filipem Vujanoviciem a premierem Sali Berishą po spotkaniu w Podgoricy. Planuje się m.in. pogłębienie rzeki Buna, tak aby jak najszybciej udostępnić ją turystom, którzy mogliby żeglować z Czarnogóry do Albanii oraz utworzenie kompleksu wodnego Adriatyk- Ulcinj- Bar i otwarcie nowego przejścia granicznego. (kohajone.com)

 

Opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE