Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 4 – 10 czerwca 2012 r.

Czarnogóra: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.

Przedsiębiorcy chcą powołanie Banku Rozwoju

Małe i średnie przedsiębiorstwa są finansowane głównie ze środków własnych i zbyt rzadko korzystają z kredytów bankowych, ocenili członkowie Komitetu Zrzeszenia Małych i Średnich Przedsiębiorców. Aby pomóc przedsiębiorcom zdobyć pieniądze na finansowanie swoich projektów, członkowie Komitetu oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej wyszli z wnioskiem utworzenia Banku Rozwoju, który mogłyby finansować projekty o wysokiej jakości. Do tej pory przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc jedynie Funduszu Rozwoju Inwestycji (IRF). Kredyty dla firm w kwietniu br. wyniosły 950,9 mln EUR, czyli o 0,6% więcej niż miesiąc wcześniej, ale aż o 15,6% mniej niż w tym samym miesiącu 2011 r. (portalanalitika.me)

 

9 czerwca 2012

Oczekiwane zmniejszenie długu publicznego

W średnioterminowych prognozach dla Czarnogóry na okres do 2015 roku oczekiwany jest nieznaczne zmniejszenie długu publicznego, połączone ze spadkiem długu wewnętrznego i wzrostem zagranicznego. W raporcie o długu publicznym na dzień 31 grudnia 2011 r., który rząd przyjął w czwartek, napisano, że w tym roku dług może wzrosnąć do 50% PKB, a w kolejnych latach powinien on stopniowo spadać, aby w 2015 osiągnąć 46,5% PKB. Dług wewnętrzny, zgodnie z przewidywaniami, ma do końca 2015 roku odnotować spadek z obecnych 11,72% PKB na 7,13% PKB. (pobjeda.me)

 

8 czerwca 2012 r.

Giełda: Znaczący wzrost obrotów, spadek indeksów

Miniony tydzień na czarnogórskiej giełdzie (Montenegroberza) upłynął pod znakiem znaczącego wzrostu obrotów i spadku indeksów. Obrót osiągnął wartość 832,95 tys. EUR i był tym samym pięciokrotnie wyższy od ubiegłotygodniowego. Zrealizowano ogółem 181 transakcji. Wskaźnik największych spółek giełdowych MONEX20 odnotował nieznaczny spadek na 8.890,61 pkt, podczas gdy indeks funduszy MONEXPIF spadł o 3,4% na 3.092,26. (mnnews.net)

 

Osiem firm w wyścigu o pierwsze pole golfowe

Do międzynarodowego konkursu, w którym ma zostać wybrany wykonawca budowy pierwszego pola golfowego w Czarnogórze na wzgórzu Spas ponad Budvą zgłosiło się 8 firm z Czarnogóry i regionu, które spełniły kryteria stawiane przed nimi przez firmę Montenegro golf course d.o.o., inwestora tegoż projektu. Rzeczona spółka utworzona została przez Miejskie Przedsiębiorstwo Budva Holding (15% udziałów) i belgijska firma R.E.B. belgijskiego konsula Jean Luke Dumortijea (85%). Budowa pola golfowego ma trwać 18 miesięcy.

 

7 czerwca 2012 r.

Bank Światowy ostrzega Czarnogórę

Czarnogóra, Serbia i Albania muszą zatrzymać eskalację długu publicznego. Powinny one zmniejszyć także deficyt budżetowy. To wymaga ostrożności, dobrego zarządzania i stałej kontroli –  powiedział czołowy ekonomista Banku Światowego ds. Bałkanów Zachodnich, Željko Bogetić, przedstawiając cykliczny raport gospodarczy dotyczący krajów Europy Południowo-Wschodniej. Według niego Czarnogórę i pozostałe państwa regionu czeka w tym roku spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i zderzenie z niesprzyjającymi nastrojami w strefie euro. (seebiz.eu)

 

6 czerwca 2012 r.

Podpisano umowę sprzedaży Željezary tureckiemu Toscelikowi

Syndyk Veselin Perišić podpisał umowę sprzedaży huty Željezara w Nikšiciu tureckiej firmie Toscelik, a w ciągu najbliższych dwóch dni nowy właściciel ma wpłacić 15,1 mln EUR, którą to sumą 30 kwietnia wygrał publiczny przetarg. Po uiszczeniu pełnej kwoty w Sądzie Gospodarczym rozpocznie się procedura przeniesienia własności majątku huty na nowego właściciela. O szczegółach planów związanych z zakładem, zatrudnieniem i inwestycjami przedstawiciele firmy poinformują 12 czerwca na konferencji prasowej. (portalanalitika.me)

 

5 czerwca 2012 r.

BŚ: Wzrost PKB Czarnogóry w 2012 r. to 0,5%

Według prognoz Banku Światowego wzrost gospodarczy Czarnogóry nie wyniesie w tym roku 2,5%, jak wcześniej przewidywano. Pod wpływem zmian otoczenia oraz prognoz globalnych, prognoza na 2012 r. została zredukowana do 0,5%. Jeśli kryzys gospodarczy w Grecji pogłębi się jeszcze bardziej, PKB znajdzie się na minusie. Obecnie zakładany wzrost na 2013 r. ma wynieść 1,5%. Głównym wyzwaniem dla rządu w Podgoricy jest zmniejszenie długu publicznego, który rósł zatrważająco w ostatnich latach. (portalanalitika,me)

 

Niemcy zainteresowani Kombinatem Aluminium

W Podgoricy odbyło się spotkanie, podczas którego przeprowadzono pierwsze rozmowy w sprawie przejęcia Kombinatu Aluminium Podgorica (KAP). Przewodniczący czarnogórskiego parlamentu zaprosił do debaty przedstawicieli Monaco Resources Group,  w skład której wchodzą niemiecka grupa BAGR i firma Metalcorp, a także przedstawicieli związków zawodowych KAP na czele z Radem Krivokapiciem. Niemcy zaoferowali pomoc przy kierowaniu zakładem do momentu znalezienia poważnego inwestora, jednak na chwilę obecną sami wykluczają większe inwestycje. (vijesti.me)

 

4 czerwca 2012 r.

Rośnie import żywności

W ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku zakupiono od rodzimych wytwórców płody rolne i żywność o wartości 5,2 mln EUR, podczas gdy na artykuły importowane  wydano aż 46 mln EUR – podał Czarnogórski Urząd Statystyczny (MONSTAT). Eksport czarnogórskiej żywności na rynki zagraniczne można uznać za symboliczny – w żaden sposób nie równoważy on deficytu handlowego. Najważniejszym produktem sprzedawanym za granicę pozostaje wino.

 

W Q1 spadek BIZ o 53,3%

Według wstępnych danych ministerstwa finansów, w I kwartale tego roku Czarnogóra odnotowała napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w wysokości 54 mln EUR, czyli o 53,3% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Całkowity napływ inwestycji zagranicznych w okresie styczeń-marzec 2012 r. wyniósł 83,6 mln EUR. Większą ich część stanowią inwestycje w nieruchomości (51,4%), inwestycje w firmy i banki (24,8%) oraz dług międzyfirmowy (23,7%). (portalanailitika.me)

 

Łatwiejszy przewóz towarów i osób przez granicę chorwacko-czarnogórską

Podczas spotkania w Podgoricy, przedstawiciele Ministerstw Transportu Chorwacji oraz Czarnogóry podpisali porozumienie określające zasady międzynarodowego przewozu towarów i osób przez granicę chorwacko-czarnogórską. Spotkanie odbyło się z inicjatywy prywatnych przewoźników oraz agencji turystycznych organizujących i wykonujących usługi związane z przewozem dóbr oraz pasażerów między Chorwacją i Czarnogórą.

Opracowali: Izabela Dąbrowa, Łukasz Fleischerowicz

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE