Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 40 milionów dla Porto Montenegro w 2014 roku
porto.montenegro.portalanalitika.me

Czarnogóra: 40 milionów dla Porto Montenegro w 2014 roku

Podczas wizyty w Porto Montenegro minister zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimir Gvozdenović, uznał obiekt za symbol przejścia z projektów przemysłowych na rzecz rozwoju turystyki w Czarnogórze.
– Porto Montenegro ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia wizerunku Czarnogóry na świecie i dlatego uważamy, że jego rozwój jest bardzo ważny dla ożywienia turystycznego kraju. W tym roku, w Porto Montenegro zostanie zainwestowane ponad 40 mln euro i ma to być kontynuowane również w kolejnym, 2015 roku. Mają powstać nowe miejsca pracy. Musimy współpracować, aby wzmocnić nie tylko letni, ale także zimowy sezon, powiedział Gvozdenović.
Minister zapoznał zarząd Porto Montenegro z planem, by fundusz rozwoju inwestycji wsparł rozwój infrastruktury turystycznej, która wiąże się w tym wypadku z ośrodkami narciarskimi, ale także z otwarciem hoteli.
– Uważamy, że ważne jest by Czarnogóra stała się wyjątkową destynacją turystyczną. Rozmawialiśmy jak w Boce, w sezonie zimowym, stworzyć na tyle interesującą ofertę, by sprowadzić większą liczbę gości. Pozwoliłoby to na otwarcie nowych hoteli i rozwoju sektora nieruchomości, powiedział minister. Wskazał, że kierownictwo Porto Montenegro zapoznało się z nowymi przepisami, które powinny zachęcić do nowych inwestycji. Zaznaczył, że rząd szuka rozwiązań, które stworzyłyby warunki dla nowych inwestycji i wydłużenia sezonu.
Gvozdenović powiedział, że Czarnogóra w październiku zanotowała wzrost liczby turystów o 20%, a w listopadzie i grudniu o 10% i ocenił to jako poważny progres w okresie posezonowym.
– Należy intensywnie pracować nad dodatkowymi zachętami tak, by nieruchomości w Czarnogórze były lepiej wykorzystywane. Pracujemy nad kilkoma aspektami, m.in.: dostępnością, projektami związanymi z regatami i wydarzeniami zimowymi. Znacząco zostało to poprawione w 2013 roku, ale są to procesy, nad którymi pracują wysokorozwinięte kraje, a z którymi musimy pracować wspólnie, powiedział Gvozdenović powtarzając, że Czarnogóra została uznana za destynację z najszybszym wzrostem turystycznym.
Minister, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy związane z niepłaceniem przez turystów opłaty klimatycznej powiedział, że ciężar finansowy w okresie przed- i posezonowym powinien być jak najmniejszy.
Dyrektor wykonawczy Porto Montenegro, Oliver Corlette poinformował, że jak dotąd wybudowano 50 000 metrów kwadratowych powierzchni, a około 50% wszystkich obiektów wykorzystywanych jest w celach turystycznych. – Jeśli wziąć pod uwagę przystań, która także jest celem turystycznym, to wtedy poziom ten wzrasta do 75 %.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE