Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 5 – 11 listopada 2012 r.

Czarnogóra: 5 – 11 listopada 2012 r.

 

Bank Centralny podjął decyzję o obniżce stóp procentowych

Rada Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG) przyjęła na ostatnim posiedzeniu decyzję o tymczasowym obniżeniu efektywnych stóp procentowych do 15% dla osób fizycznych i do 14% dla osób prawnych i przedsiębiorstw. Analiza CBCG wykazała, że bardzo wysokie stopy procentowe wpływają na wzrost liczby złych kredytów, zmniejszają płynność finansową sektora przedsiębiorstw i przedstawiają niebezpieczeństwo dla stabilności finansowej kraju.

 

Montenegro Airlines pozostanie spółką państwową

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej poinformowało, że czarnogórski narodowy przewoźnik Montenegro Airlines (MA) wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zostanie w najbliższym czasie sprywatyzowany. Decyzja o odłożeniu prywatyzacji została podjęta ze względu na kryzys na rynku usług lotniczych. Według informacji ministerialnych obecnie wdrażane są postanowienia z Programu Restrukturyzacji MA, przyjętego w marcu przez rząd, a którego celem jest rozwiązanie problemu zadłużenia i przywrócenie firmie płynności finansowej.

 

RTCG w dołku finansowym

W pierwszym półroczu 2012 roku straty finansowe Czarnogórskiego Radia i Telewizji (RTCG) osiągnęły 654 tys. EUR. Raport zagranicznych ekspertów wykazał, że spółka znajduje się na krawędzi, a w nadchodzącym roku może spodziewać się 4 mln EUR strat.

 

Rząd chce połączyć kopalnię i elektrownię cieplną Pljevlja

Czarnogórski rząd do końca roku planuje odłączyć elektrownie Pljevlja z zespołu Elektroprivrede i złączyć ją z pljevskom kopalnią węgla kamiennego. Jest to podstawowy warunek inwestora, który musi zostać spełniony aby ruszyły niezbędne inwestycje w sektorze energetycznym. W ramach nowo formowanej spółki, oprócz kopalni i pierwszego bloku TE Pljevlja, miałby wejść również drugi blok TE, który wybudować mają Chińczycy lub Czesi. (rtcg.me)

 

Czarnogóra przybiera na znaczeniu w branży jachtowej 

Za sprawą projektu Porto Montenergo, w który jak dotąd zainwestowano ponad 180 mln EUR, Czarnogóra staje się udziałowcem globalnego przemysłu luksusowych jachtów i ma predyspozycje stać się wiodącym krajem w branży jachtowej. Efekty inwestycji potwierdził letni sezon – w ciągu  3 miesięcy na przystani w Tivacie zacumowało ponad 750 jachtów, dziennie zarejestrowano od 7 do 10 tys. odwiedzających. (rtcg.me)

 

Program niemieckiej organizacji Help wspiera producentów zdrowej żywności z północy Czarnogóry

W ramach projektu niemieckiej organizacji Help przeprowadzonego we współpracy z luksemburskim Caritas i Ministerstwem Rolnictwa przeszkolono około 160 czarnogórskich rolników, aby pomóc im w rozwinięciu własnej działalności gospodarczej. Pomysł skierowany jest do mieszkańców pięciu gmin – Plav, Rožaje, Berane, Bjelo Polje i Andrijevica.

 

Przetarg na Valdanos Ulcinj w przyszłym roku

Przetarg publiczny na długoterminową dzierżawę byłego kompleksu wojskowego Valdanos, który obejmuje powierzchnię 346 ha oraz 3,5 tys. m2, zostanie ogłoszony w pierwszej połowie nadchodzącego roku. Oferent musi być międzynarodowym operatorem hotelowy, który w ostatnim roku osiągnął zysk w wys. co najmniej 100 mln EUR. (seebiz.me.eu)

 

 Wmurowano kamień węgielny pod budowę hotelu Rivijera w Petrovcu

Minister zrównoważonego rozwoju i turystyki – Predrag Sekulić oraz właściciel firmy Euromiks trade – Milos Perović wmurowali kamień węgielny pod budowę pięciogwiazdkowego hotelu Rivjera Crystal. Jest to wspólny projekt grupy Budvanska rivjera i spółki Euromiks, którą wsparł niemiecki fundusz inwestycyjny DEG pożyczką w wysokości 13 mln EUR. Wartość tej inwestycji to 32 mln EUR, koniec prac przewidziano na 2015 rok. (pobjeda.me)

 

UE wzmacnia prawa konsumentów w Czarnogórze

Konsumenci w Czarnogórze wkrótce będą mieli takie same prawa jak obywatele Unii Europejskiej. Projekt dotyczący ochrony praw konsumentów, który finansuje Unia Europejska, ma na celu m.in. polepszyć funkcjonowanie inspekcji rynku, uświadomić Czarnogórców, że mają prawo kupować wybrane produkty tam gdzie chcą i zmieniać zdanie co do zakupu. Projekt kosztuje UE 700 tys. EUR i będzie realizowany w ciągu najbliższych 18 miesięcy. (rtcg.me)

 

Sytuacja finansowa Podgoricy nie taka zła

W ubiegłym tygodniu portal ekonomiczny Analitika pisał o finansowej agonii stolicy, rada miasta zaprzecza tym informacjom. W okresie styczeń-czerwiec 2012 Podgorica osiągnęła ona jedynie 40,47% planowanego przychodu, a jej zadłużenie sięgnęło 30,65 mln EUR. Urzędnicy wyjaśniają, że plan budżetowy na pierwszą połowę 2012 roku został wykonany w 89,02%, co stanowi 40,47% planu rocznego, a wszelkie problemy powodowane są kryzysem ekonomicznym.

 

Opracowała: Ida Szmacińska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE