Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 5 – 11 marca 2012 r.

Czarnogóra: 5 – 11 marca 2012 r.

11 marca 2012

Minister Lompar: Z Turkami o lotnisku w Berane

Czarnogórska delegacja w połowie miesiąca ma odwiedzić Turcję, aby wybadać możliwości zaangażowania tureckich inwestorów w realizację projektu ponownego otwarcia lotniska w Berane – ogłosił Minister Transportu i Gospodarki Morskiej Andrija Lompar. Dodał, że oprócz lotniska w Berane, możliwa jest także propozycja rozwoju lotnisk w Podgoricy czy Tivacie, jeśli współpraca z firmą Limak i pozostałymi tureckimi partnerami okaże się owocna. (pobjeda.me)

 

10 marca 2012

Obroty w gastronomii spadły o 6%

Obroty w gastronomii w IV kwartale 2011 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego zanotowały spadek o 6,1% – podał Czarnogórski Urząd Statystyczny. Obroty w gastronomii w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosły 21,8 mln euro. Obroty w okresie od stycznia do grudnia 2011 roku w stosunku do roku 2010 wzrosły o 1,1%. (dan.co.me)

 

9 marca 2012

Zatrudniony co czwarty mieszkaniec Czarnogóry

W Czarnogórze zatrudnionych jest około 175 tys. spośród 620 tys. mieszkańców – podał Czarnogórski Urząd Statystyczny. Aktywnych zawodowo jest 232,010 osób, a więc 46% populacji w wieku powyżej 15 lat, ale zatrudnienie posiada około 175 tys. z nich. Według spisu powszechnego osób powyżej 15 roku życia jest w Czarnogórze ponad 0,5 mln, a nieaktywnych, czyli: emerytów – ok. 100 tys., uczniów i studentów – ok. 55 tys., gospodyń domowych i pozostałych ok. 115 tys. Aktywnych zawodowo jest 130,839 mężczyzn, a więc 56%, podczas gdy kobiety stanowią 44% (101,171). (vijesti.me)

 

8 marca 2012

Współpraca portów w Dubrovniku i Kotorze

Współpraca zarządów portów w Dubrovniku i Kotorze może być realizowana w kwestii rozwoju turystyki i infrastruktury – ocenili przedstawiciele obu portów na spotkaniu w Kotorze. Reprezentanci kotorskiego portu stwierdzili, że niektóre rozwiązania portu w Dubrovniku powinny zostać zaadaptowane także w Czarnogórze, a dyrektor portu dubrownickiego Mladen Lučić dodał, że porty mogłyby także występować wspólnie przez społecznością międzynarodową i instytucjami UE. (pobjeda.me)

 

7 marca 2012

Czarnogóra na Targach Nieruchomości w Cannes

Delegacja Czarnogóry pod przewodnictwem Ministra Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki Predraga Sekulicia weźmie udział w 23. Międzynarodowych Targach Nieruchomości MIPIM 2012, najważniejszym tego typu wydarzeniu w Europie, które odbędzie się w dniach 6-9 marca w Cannes. Reprezentanci Czarnogóry na swoim stoisku przedstawią najciekawsze projekty profesjonalistom z branży, zapraszanym przez organizatorów, tzw. wspólnotę MIPIM. (pobjeda.me)

 

6 marca 2012

Tajlandia: Duże zainteresowanie pierwszym czarnogórskim pistoletem

Pierwszy czarnogórski pistolet półautomatyczny TM 9 i automatyczny karabin szturmowy TM 4, produkowane w mojkovackiej firmie TARA GROUP, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników i gości prestiżowych międzynarodowych targów broni i sprzętu wojskowego DEFENSE & SECURITY Bangkok, które odbywają się w stolicy Tajlandii – poinformował z Dalekiego Wschodu Dyrektor Wykonawczy Działu Handlowego firmy Dejan Marković. (pobjeda.me)

 

5 marca 2012

Oferta Czarnogóry na Targach Turystyki w Budapeszcie

Na 35. Międzynarodowych Targach Turystyki „UTAZAS”, które w dniach 1-4 marca odbywały się w Budapeszcie, ofertę turystyczną Czarnogóry przedstawiały organizacje turystyczne Tivatu, Kotoru, Herceg Novi, Budvy, Baru, Ulcinja i Czarnogórska Organizacja Turystyczna. Po targach w Bratysławie i Pradze to trzecia wspólna inicjatywa lokalnych organizacji turystycznych, do których dołączyli także przedstawiciele z branży. (pobjeda.me)

 

Przygotowała Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE