Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra 53. w rankingu państw przyjaznych przedsiębiorcom

Czarnogóra 53. w rankingu państw przyjaznych przedsiębiorcom

Czarnogóra zajęła 53. miejsce na tegorocznej liście najlepszych krajów dla biznesu, którą stworzył amerykański magazyn ekonomiczny Forbes. Jest to wynik o 6 pozycji lepszy niż ten z zeszłego roku.

W części poświęconej Czarnogórze Forbes przypomina, że czarnogórski rynek wyszedł spod kontroli Slobodana Miloševicia już w połowie lat dziewięćdziesiątych. Czarnogóra wprowadziła własny bank centralny i najpierw jako oficjalną walutę przyjęła markę niemiecką, po czym euro oraz przekierowała dochody celne do kasy krajowej.

– Bezrobocie i nierównomierny rozwój regionalny to kluczowe ekonomiczne i polityczne problemy kraju – ocenił Forbes i przypomniał, że Czarnogóra sprywatyzowała swój przemysł aluminiowy oraz przyciągnęła znaczące inwestycje zagraniczne w sektorze turystycznym.

– Światowy kryzys finansowy miał negatywny wpływ na gospodarkę Czarnogóry, szczególnie jeśli chodzi o rynek kredytów, osłabienie rynku nieruchomości, jak również eksport aluminium – głosi analiza Forbesa.

Czarnogóra najlepszy wynik otrzymała w kategorii ochrony inwestorów, gdzie zajmuje 27 miejsce na liście, na której widnieją 134 kraje. Pod względem wolnego handlu Czarnogóra zajmuje 49 miejsce, technologii – 50, swobód osobistych – 54, innowacji – 55, korupcji – 59, swobody monetarnej – 64 oraz prawa własności – 68.

Najgorsze rezultaty Czarnogóra zanotowała w kategorii obciążeń podatkowych, gdzie zajmuje 101 miejsce.

W odniesieniu do regionu Czarnogóra w tym roku zajmuje niższe miejsce niż Macedonia, która uplasowała się na 35 miejscu oraz Chorwacja (41 miejsce). Poza tym w rankingu znajduje się także Albania (64 miejsce), Bośnia i Hercegowina (84 miejsce) oraz Serbia (93 miejsce).

Na czele listy plasuje się Kanada, następnie Nowa Zelandia, Hongkong, Irlandia, Dania, Singapur, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania i USA, podczas gdy na końcu listy znajdują się takie kraje jak: Wenezuela, Angola, Burundi, Zimbabwe oraz jako ostatni – Czad. Polska jest na 38 miejscu.

 

Zobacz całą listę

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE