Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Czarnogóra: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Inwestor z Azerbejdżanu zainteresowany budową obwodnicy Herceg Novi

Firma Az Virt z Azerbejdżanu zainteresowana jest budową obwodnicy Herceg Novi od granicy z Chorwacją do miejscowości Bijela – ogłoszono po spotkaniu ministra transportu Czarnogóry Andrije Lomparem z doradcą ministra rozwoju gospodarczego z Azerbejdżanu Etibarem Valijevem. Podstawą działalności azerskiej firmy są remonty i budowy dróg i autostrad, płyt lotniskowych, planowanie i geodezja, a także produkcja materiałów budowlanych. (pobjeda.me)

 

Państwo nie ma korzyści z Jugopetrolu

Mieszkańcy Czarnogóry płacą jedne z najwyższych cen energii i paliw w regionie. Ponadto także ceny paliwa samolotowego w Czarnogórze są bardzo wysokie w porównaniu do innych państw europejskich, na czym cierpi branża lotnicza. Przedstawiciele organizacji MANS twierdzą, że państwo miało więcej korzyści z Jugopetrolu, największej czarnogórskiej kompanii naftowej z Kotoru, kiedy była ona w jego rękach niż obecnie, po prywatyzacji z roku 2002, gdy nowym właścicielem została grecka firma Hellenic Petroleum. (seebiz.me)

 

Azerbejdżanie zainteresowani inwestycjami w gospodarkę morską

Minister transportu Andrija Lompar przyjął delegację z Azerbejdżanu, wśród której znaleźli się m.in. dyrektorzy firm Azertrans i Azerpetrol. Podstawą azerskiej gospodarki jest przemysł naftowy i gazowy, więc potencjalni inwestorzy najbardziej zainteresowani są możliwościami inwestycji w gospodarkę morską i infrastrukturę kolejową. W trakcie spotkania rozmawiano o projektach prywatyzacji firmy „Kontejnerski terminali i generalni tereti” z Baru, a także stoczni Bijela. (minsaob.gov.me)

 

Czarnogórskie projekty finansowane przez Chiny

Chiński bank EXIM (Export-Import Bank of China) jest gotowy podjąć się sfinansowania priorytetowych projektów w Czarnogórze, szczegóły mają zostać zdefiniowane w memorandum, które zostanie podpisane między tymi dwoma państwami – ogłoszono po spotkaniu wiceministra finansów Borisa Buškovicia z przedstawicielem EXIM Banku Bai Huafengiem. (pobjeda.me)

 

SOCAR, BP i TOTAL finansują projekt Gazociągu Transadriatyckiego

Dokumenty dotyczące zabezpieczenia środków na budowę Gazociągu Transadriatyckiego (Trans Adriatic Pipeline), który ma połączyć Grecję i Albanię z Czarnogórą i Włochami zostały podpisane w czwartek przez British Petroleum (BP), Total i Przedsiębiorstwo Naftowe Republiki Azerbejdżańskiej SOCAR. TAP jest jednym z projektów w ramach Południowego Korytarza Gazowego mającego zapewnić transport azerskiego surowca na rynki europejskie. (seebiz.eu)

 

Dziennik Pobjeda będzie miał nowego właściciela

Komisja przetargowa ds. prywatyzacji dziennika Pobjeda i przedstawiciele sarajewskiej spółki „Avaz – roto press” osiągnęli porozumienie w sprawie kluczowych warunków umowy sprzedaży gazety. Przetarg na prywatyzację Pobjedy rozpisano 27 września 2011 r. i była to już trzecia próba prywatyzacji dziennika. Jedynym oferentem była spółka „Avaz” z Sarajewa, wydawca najpoczytniejszego w Bośni i Hercegowinie dziennika Avaz. Pobjeda jest najstarszym czarnogórskim dziennikiem – pierwszy numer ukazał się 24 października 1944 roku. (pobjeda.me)

 

Włosi chcą inwestować w Czarnogórze

Włosi zainwestowali w Czarnogórze ok. 550 mln EURO w ciągu ostatnich 10 lat. Trzy lata temu firma A2A pozyskała mniejszościowy pakiet udziałów w elektrowni Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) oraz prawo do zarządzania nią. Oprócz tego, rząd Czarnogóry podpisał kontrakt z włoską firmą TERNA na budowę podmorskiego kabla do przesyłu energii elektrycznej. W Czarnogórze zarejestrowanych jest 18 włoskich firm w sektorze energetycznym, turystycznym i rolniczo-przemysłowym. (seebiz.net)

 

Przetarg na poszukiwania czarnego złota już we wrześniu

Już we wrześniu zostanie rozpisany historyczny przetarg na poszukiwanie ropy naftowej i gazu na dnie Morza Adriatyckiego. Procedura przetargowa potrwa 9 miesięcy. Pierwszy przetarg będzie dotyczył trzynastu bloków o łącznej powierzchni 300 km2. Do wzięcia udziału w przetargu na koncesje związane z poszukiwaniem i eksploatacją złóż wymagane jest uiszczenie bezzwrotnej kwoty wahającej się w przedziale 30 tys. a 50 tys. EUR oraz deklaracja zaangażowania w wysokości 200 mln EUR w pierwszej fazie poszukiwań. (pobjeda.me)

 

Spadek wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych

W pierwszym półroczu br. do Czarnogóry napłynęło niecałe 145 mln EUR bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co stanowi spadek o 21,1% w porównaniu z 184 mln EUR w analogicznym okresie poprzedniego roku, informuje Bank Centralny Czarnogóry. Powtarzane przez rząd obietnice spektakularnych prywatyzacji są, zdaniem ekonomistów, działaniami pozornymi, ponieważ wskaźniki gospodarcze zwiastują dalsze spadki napływu inwestycji. (seebiz.eu)

 

Chińczycy chcą połączyć Serbię z Czarnogórą autostradą

Rząd serbski powinien wkrótce rozpatrzyć propozycję chińskiej firmy „Mosty i drogi”, która pragnie sfinansować i zbudować pozostałe odcinki Korytarza 11 od Belgradu do granicy z Czarnogórą. Wartość prac na wspomnianym odcinku o długości 270 km szacowana jest na ponad 2,5 mld EUR. Chińczycy mieliby je sfinansować z pakietu kredytowego o wartości 10 mld EUR przeznaczonego dla krajów Europy Wschodniej. (seebiz.eu)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE