Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 7 – 13 maja 2012 r.

Czarnogóra: 7 – 13 maja 2012 r.

13 maja 2012

Croatia Airlines, Adria Airways i Montenegro Airlines połączą się w holding?

Możliwe jest stworzenie holdingu, w skład którego weszłyby Croatia Airlines, słoweńskie Adria Airways i Montenegro Airlines – powiedział chorwacki minister transportu i gospodarki morskiej Siniša Hajdaš Dončić. W początkowej fazie serbski JAT nie zostałby włączony do projektu. Linie lotnicze na Bałkanach od lat borykają się w problemami i według niektórych analityków najlepszym ich rozwiązaniem byłoby połączenie sił w regionie [czytaj więcej]. (vijesti.me)

 

12 maja 2012

Przedstawiciele samorządów w Brukseli

Przedstawiciele kilku czarnogórskich gmin w dniach 14-17 maja przebywać będą w Brukseli. W ramach wyjazdu studyjnego rozmawiać będą z przedstawicielami Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za rolnictwo i politykę rozwoju obszarów wiejskich. Celem wizyty jest zapoznanie się z procedurami wnioskowania o środki unijne przeznaczone na projekty z dziedziny rolnictwa i poszczególnymi funduszami. (pobjeda.me)

 

11 maja 2012

Premier Włoch: Czarnogóra partnerem w biznesie

Czarnogóra jest zaprzyjaźnionym krajem, ale także naszym partnerem w biznesie. Nasze firmy są obecne na czarnogórskim rynku, szczególnie w branży energetycznej. Trwa realizacja wielkiego wspólnego projektu – podmorskiego kabla energetycznego, na którym skorzysta cały region. Mam także nadzieję na wzrost włoskich inwestycji w Czarnogórze, które w ubiegłym roku, mimo kryzysu, wyniosły 47,5 mln EUR – powiedział premier Włoch Mario Monti w rozmowie z czarnogórskim premierem Igorem Lukšiciem w czasie jego wizyty we Włoszech. (pobjeda.me)

 

10 maja 2012

Toscelik wabikiem na inwestorów z Turcji

Wejście Toscelika na czarnogórski rynek pozytywnie wpłynie na innych potencjalnych tureckich inwestorów, którzy chcieliby robić interesy w Czarnogórze – stwierdził wicepremier Vujica Lazović  w rozmowie z ambasador Turcji Eminą Birgen Kesoglu w czasie jej pożegnalnej wizyty. Wicepremier po raz kolejny podkreślił także otwartość czarnogórskiej gospodarki na inwestycje z Turcji, która jest dla Czarnogóry ważnym partnerem zarówno pod względem ekonomicznym jak i politycznym. (pobjeda.me)

 

9 maja 2012

Skarga na sprzedaż koszar w Kumborze odrzucona

Rada ds. prywatyzacji odrzuciła odwołanie amerykańskiego konsorcjum NCH od decyzji o przyznaniu prawa zakupu koszar Orjenski Bataljon w Kumborze Państwowej Kompanii Naftowej Azerbejdżanu (SOCAR). Swoją odmowną decyzję Rada motywuje tym, że skarga nie została złożona w terminie przewidzianym Regulacją ws. sprzedaży akcji i nieruchomości na drodze przetargu publicznego, a więc w ciągu 7 dni od wydania decyzji. O przetargu w Kumborze informowaliśmy już na łamach portalu balkanistyka.org. (portalanalitika.me)

 

8 maja 2012

Ceny paliw w dół

O 0,05 EUR spadły w Czarnogórze ceny paliw. W drugim tygodniu maja benzyna bezołowiowa Euro Super 95 będzie kosztować ok. 1,44 EUR za litr, a Super Plus 98 1,47. Ceny oleju napędowego pozostaną bez zmian – za litr trzeba będzie zapłacić 1,36, podczas gdy cena oleju napędowego wykorzystywanego w celach komercyjnych wyniesie 1,15 EUR. To pierwsza obniżka cen od 27 marca, kiedy to zanotowano najwyższe jak dotąd ceny paliw w Czarnogórze. (vijesti.me)

 

7 maja 2012

Tygodniowy raport z czarnogórskiej giełdy

Montenegroberza odnotowała w piątek obrót w wysokości 92 tys. EUR, nieco wyższy niż tydzień wcześniej. Indeks największych spółek giełdowych MONEX20 nieznacznie się wzmocnił (o 0,02%) na 9.332,29 pkt, a indeks funduszy MONEXPIF spadł o 0,08% na 3.624,94 pkt. Największym zainteresowaniem cieszyły się w ubiegłym tygodniu akcje Jugopetrolu, które osiągnęły obrót na poziomie 48.230 EUR przy niezmienionej cenie 9,1 EUR. (seebiz.eu)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE