Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 8 – 14 października 2012 r.

Czarnogóra: 8 – 14 października 2012 r.

Ruszyła procedura przetargowa udzielania koncesji na poszukiwania ropy i gazu

Rozpoczęła się procedura przyznawania koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż ropy naftowej i gazu u wybrzeży Czarnogóry. Do udziału w przetargu zgłosiło się 20 spółek, wśród nich większość to światowe koncerny naftowe. Procedura przetargowa potrwa 9 miesięcy. Pierwszy przetarg obejmuje 13 bloków – terytorium dawnego bloku Ulcinj, o łącznej powierzchni 300 km2.

Specjalna strefa ekonomiczna w Bijelom Polju

Spowolnienie ekonomiczne oraz sposoby przeciwdziałania tym problemom były tematem rozmów ministrów gospodarki Vladimira Kavaricia i finansów Milorada Katnicia z prezydentem Bijelog Polja Aleksandrem Žuriciem. Sposobem na kryzys ma być uruchomienie specjalnej strefy ekonomicznej na terenie Centrum Handlowego City Park. Projekt tworzenia stref ekonomicznych jest adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw stanowiących podstawę czarnogórskiej gospodarki. Realizację projektów wspomoże Fundusz Inwestycyjno – Rozwojowy (IRFCG) oraz Biuro Projektowe Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Plany budowy drugiego bloku elektrowni Pljevlja

Eksperci EPCG zaakceptowali projekt budowy kolejnego bloku elektrowni w miejscowości Pljevlja, przedstawiony przez chińską grupę Gezuba. Drugi blok elektrowni będzie miał moc 220 MW, rocznie wyprodukuje 1,4 mln kWh. Będzie to pierwsza od 36 lat elektrownia wybudowana w Czarnogórze.

Czarnogóra na globalnym rynku turystyki przygodowej

Czarnogóra po raz czwarty przedstawiła ofertę turystyki aktywnej i przygodowej na  światowym szczycie ATWS (Travel Adventure World Summit), który w tym roku odbył się w Lucernie. Prezentacja oferty turystycznej w Lucernie to ważny element promocji dla Czarnogóry, gdzie turystyka aktywnego wypoczynku w przyrodzie dopiero się rozwija. Przy okazji spotkania z przywódcami stowarzyszenia Atta,, omawiano potencjalne możliwości organizacji światowego szczytu turystyki w Czarnogórze.

10 mln EUR będzie kosztowała linia kolejowa Kolašin-Kos

Przedstawiciele Željeznička Infrastruktura Crne Gore AD Podgorica podpisali umowę pożyczki z Europejskim Bankiem odbudowy i rozwoju. Pieniądze będą przeznaczone na rekonstrukcję linii kolejowej Kolašin-Kos. Otrzymaną pożyczkę w wysokości 10 mln EUR Czarnogóra będzie zwracać przez okres 14 lat z odsetkami liczonymi wg wskaźnika Euribor. (rtcg.me)

Porozumienie o współpracy UPCG z Biznes Albania

Prezes Związku Pracodawców Czarnogóry Predrag Mitrović i prezes stowarzyszenia przedsiębiorców Biznes Albania Luan Bergasi, podpisali umowę o współpracy. Porozumienie ma na celu nawiązanie instytucjonalnej współpracy pomiędzy UPCG i Biznes Albania, wspieranie przedsiębiorczości i stowarzyszanie pracodawców. Porozumienie ma zainicjować i wzmocnić rozwój transgranicznej współpracy biznesowej. (portalanalitika.me)

Wynagrodzenie brutto 716, netto 480 EUR

Średnie wynagrodzenie netto w Czarnogórze w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wynosi 480 EUR. Kwota brutto wynagrodzenia to 716 EUR, co oznacza że aż 319 EUR z miesięcznego wynagrodzenia brutto jest przeznaczane na podatki (ok 64,4EUR), ubezpieczenie (107,4 EUR) składki zdrowotne (60,7 EUR). Dlatego też duża liczba pracodawców decyduje się na zatrudniane pracowników na umowę za minimalne wynagrodzenie – 140 EUR i wypłacanie pozostałej sumy wynagrodzenia „do ręki”. (vijesti.me)

Czarnogórcy rzadko się  ubezpieczają

ogórski rynek ubezpieczeniowy charakteryzuje się stabilnością, obecne zauważalne są tendencje wzrostowe, ale struktura i poziom premii nadal pozostaje w tyle za średnią europejską. Dominują ubezpieczenia majątkowe, a wśród nich obowiązkowe ubezpieczenia w zakresie ruchu drogowego. W Czarnogórze działa 11 firm ubezpieczeniowych. W nadchodzącym tygodniu odbędzie się konferencja „Rozwój ubezpieczeń na życie: możliwości i wyzwania”, która ma na celu promowanie ubezpieczeń na życie. (portalanalitika.me)

Christoph Schön nowym dyrektorem wykonawczym działu finansów HAAB

Hypo Alpe-Adria-Bank AD Podgorica powołał nowego członka zarządu –Austriak Christoph Schoen, objął stanowisko dyrektora finansowego. Tym samym zarząd banku wzmocnił się i obecnie składa się z czterech członków, jak poinformowano – jest to również sygnał poparcia dla Hypo Alpe Adria, która jest kluczową częścią Hypo Alpe Adria w Europie południowo-wschodniej. (cdm.me)

Szwajcarski bank chce 3mln EUR od KAP

Szwajcarska instytucja finansowa NLB Interfinanz z Zurychu wniosła sprawę do Sądu Handlowego w Podgoricy o ściągniecie należności z rachunku bakowego KAP, tj. kwoty 2,97 mln EUR oraz narosłe odsetki zapłacone na rzecz kancelarii adwokadskiej Trowers & Hamlins LLP w Londynie. (me.seebiz.eu)

Przegląd gospodarczy przygotowała: Ida Szmacińska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE