Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 22 – 28 października 2012 r.

Czarnogóra: 22 – 28 października 2012 r.

Koreańskie koncerny zainteresowane inwestycjami w Czarnogórze

Wiceminister zrównoważonego rozwoju i turystyki Marko Čanović spotkał się z przedstawicielami koreańskich koncernów Deawoo International i Hyosung. Według oficjalnych informacji Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki przedstawiciele koreańskich przedsiębiorstw są zainteresowani budową hoteli i inwestycjami w odnawialne źródła  energii w Czarnogórze.

 

Czarnogóra awansowała o 5 pozycji w raporcie Banku Światowego

W opublikowanym właśnie przez Bank Światowy raporcie Ease of Doing Business Index (Wskaźnik Łatwości Prowadzenia Interesów) za rok 2013 Czarnogóra awansowała o 5 pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym i zajęła 51 miejsce na 185 badanych krajów. Warto zaznaczyć, że kraj w szybkim tempie wprowadza rozwiązania korzystne dla biznesu – jeszcze w 2009 roku w raporcie Czarnogóra zajmowała odległe dziewięćdziesiąte miejsce.

 

Rośnie deficyt wymiany handlowej z zagranicą

Bilans międzynarodowej wymiany handlowej Czarnogóry dalej się pogarsza, a deficyt handlowy za okres 9 miesięcy br. urósł do kwoty 1,110 mld EUR – podał MONSTAT (Czarnogórski Urząd Statystyczny). Eksport zmniejszył się o 17%  r/r i wyniósł 275,5 mln EUR, a import wzrósł o 1,5%  i osiągnął wartość 1,386 mld EUR. Pokrycie importu eksportem wyniosło 19,9% i było mniejsze niż w ub., kiedy wyniosło 24,3%.W porównaniu z zeszłym rokiem wartość eksportu spadła o aż 56 mln EUR.

 

Vichy i grupa MK wezwane do zmiany ofert przetargowych

Komisja Przetargowa ds. prywatyzacji Instytutu Dr Simo Milošević niezadowolona z ofert Vichy i MK, wezwała do poprawy propozycji zakupu 56,48% akcji instytutu. Francuskie Vichy zaproponowało 300 tys. EUR, natomiast Serbowie ok. 6 mln EUR. Na pokrycie planu inwestycyjnego Vichy deklaruje sumę 33 mln EUR, z czego ok 117 mln miałoby zostać  przeznaczone na nowe urządzenia. Miodrag Kostić zaproponował ok 20 mln EUR. Wartość rynkowa Instytutu to ok. 6,9 mln EUR, nominalna wartość oferty wynosi 33,4 mln EUR.

 

TripAdvisor wyróżnił hotel Splendid i restaurację Jadran

Hotel Splendid Conference & Spa oraz restauracja Jadran – kod Krsta otrzymały prestiżowe wyróżnienie TripAdvisor Certificate of Excellence 2012, przyznawane przez TripAdvisor – największy na świecie portal turystyczny. Luksusowy pięciogwiazdkowy Splendid Hotel Conference and Resort SPA  jest jedną z największych inwestycji gminy Budva w ostatnich latach. Wyróżniona restauracja również znajduje się na terenie Budvy i uznawana za jedną z najlepszych na kulinarnej mapie Czarnogóry.

 

Warzelnia soli na sprzedaż po raz trzeci za 230 mln EUR

Przetarg na sprzedaż warzelni soli Bajo Sekulić będzie otwarty do 19 stycznia 2013 roku. Przedmiotem sprzedaży jest cały majątek, zarówno nieruchomości jak i wyposażenie na które składają się maszyny przemysłowe, sprzęt transportowy i urządzenia biurowe. Prawo do uczestnictwa w przetargu mają krajowe i zagraniczne przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, które zapłacą kaucję w wysokości 1% wartości początkowej. (bankar.me)

 

EPCG w pierwszej dziesiątce w Europie Południowo-Wschodniej

Na liście 100 firm o najwyższych dochodach w Europie Południowo-Wschodniej, opublikowanej przez dziennik gospodarczy chorwackiej gazety, wśród dziesięciu najlepszych znalazła się Elektroprivreda Crna Gora EPCG. Spółka z dochodem 426,3 EUR na mieszkańca uplasowała się na 9 pozycji. (cdm.me)

 

Kompleks golfowy w Tivcie

Przedstawiciele Ministerstwa Zrównoważnego Rowoju i Turystyki, firmy LPGD Podgorica i spółki Montepranzo – Bokaprodukt Tivat, podpisali umowę o sprzedaży terenów o powierzchni 786,685 m2 na okres 90 lat, przeznaczonych na budowę pola golfowego wraz z pełną infrastrukturą.(cdm.me)

 

Problemy z zawarciem umowy dzierżawy Ski Center Durmitor

Na początku października bieżącego roku rozpisany został przetarg na dzierżawę terenów narciarskich Ski Center Durmitor w miejscowości Žabljak. Zwycięzcą przetargu została firma Winter Rad, do ostatecznego podpisania umowy jednak nie doszło, bowiem zwycięzca chce odstąpić od warunków umowy, ponieważ, jak twierdzi, jest ona niezgodna z prawem. Jeśli firma odstąpi od umowy, zostanie obwiniona za niepowodzenie sezonu turystycznego i osłabienie gospodarki w regionie.

 

Centrum edukacji ekologicznej w zakresie budownictwa

Z okazji jubileuszu grupa ETG otworzyła Centrum edukacyjne w zakresie budownictwa ekologicznego i energooszczędnego opartego na wykorzystaniu inteligentnych technologii. Celem nowo otwartego centrum jest uświadamianie obywateli i zachęcanie do korzystania z nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe są znaczne oszczędności energetyczne. Grupa ETG planuje wprowadzić energooszczędne instalacje w wielu budynkach użyteczności publicznej – przede wszystkim szpitalach i szkołach, na terenie całego kraju.(portalanalitika.me)

 

Opracowała: Ida Szmacińska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE