Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

Czarnogóra: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

15 kwietnia 2012

Małe zainteresowanie żywnością ekologiczną

Pomimo dogodnych warunków do rozwoju rolnictwa ekologicznego, Czarnogóra nie wykorzystuje do końca swoich możliwości. Największym problemem jest mały popyt na towary tego pochodzenia, co w dużej mierze wynika z nieświadomości ludzi na temat zdrowego żywienia. Do takiego wniosku doszła Agencja Ochrony Środowiska, która na ostatnim spotkaniu okrągłego stołu poruszyła temat produkcji żywności ekologicznej w Czarnogórze oraz wyzwań i możliwości związanych z tą gałęzią rolnictwa. (bankar.me)

 

14 kwietnia 2012

Hotele w Czarnogórze najdroższe w regionie

Weekend w czarnogórskich hotelach wypada najdrożej na tle oferty hoteli w innych krajach regionu. W jedynym w Czarnogórze hotelu 5-gwiazdkowym, Splendidzie w Budvie, cena dwóch noclegów ze śniadaniem dla 2 osób wynosi 397 euro, podczas gdy w pozostałych państwach regionu ceny wahają się od 227 do 270 euro. W hotelach niższych kategorii ceny są niższe, ale wciąż najwyższe w regionie. W porównaniu z Chorwacją ceny zakwaterowania są w Czarnogórze o 40% wyższe. (vijesti.me)

 

13 kwietnia 2012

Węgrzy zainteresowani Pocztą Czarnogórską

Poczta Węgierska jest zainteresowana inwestycją w Pocztę Czarnogórską. Plan tegorocznej prywatyzacji Poczty Czarnogórskiej przedstawiła na początku marca Rządowa Rada ds. Prywatyzacji. Prywatyzacja największego czarnogórskiego operatora pocztowego ma zostać przeprowadzona według modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Jedynie Węgrzy wyrazili chęć przystąpienia do partnerstwa i w ostatnich dniach ich delegacja zapoznawała się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. (b92.net)

 

12 kwietnia 2012

Dług publiczny 1,54 mld EUR, inflacja 4,2%

Dług publiczny Czarnogóry wynosił pod koniec lutego 1,54 mld EUR (z czego dług zagraniczny przekroczył 1,1 mld euro), a więc 45,3% PKB, co przedstawia wzrost o 4,8% w stosunku do stycznia bieżącego roku. Nowa fala kryzysu i wyjątkowe warunki atmosferyczne są głównymi przyczynami obniżenia wpływów do budżetu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – podaje ministerstwo finansów. Inflacja wynosiła w lutym 4,2% w związku ze wzrostem cen żywności, wyrobów tytoniowych i energii elektrycznej. (dan.co.me)

 

11 kwietnia 2012

W Nikšiciu otwarty wyremontowany hotel „Trebjesa”

Hotel „Trebjesa” został w poniedziałek otwarty po remoncie, który kosztował firmę Helada Mont ponad milion euro. Reprezentacyjny budynek, którego remont rozpoczął się w połowie zeszłego roku po odkupieniu go od HTP „Onogošt” za 420.000 euro, otworzył burmistrz Nebojša Radojičić. Hotel doczekał się czterech gwiazdek i pretenduje do miana jednego z najbardziej znanych obiektów noclegowych w Czarnogórze. (pobjeda.me)

 

10 kwietnia 2012

W środę otwarcie Muzeum Pieniądza

Muzeum Pieniądza Banku Centralnego Czarnogóry zostanie uroczyście otwarte w środę w Cetinju – podał Bank Centralny, który w ten sposób świętował będzie swój dzień. Z tej okazji przemawiać będą m.in. minister finansów Milorad Katnić i minister kultury Branislav Mićunović. W uroczystości wezmą udział prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów banków centralnych w regionie i Europie, dyplomaci, a także liczni czarnogórscy oficjele. (pobjeda.me)

 

9 kwietnia

Targi pracy sezonowej

Targi pracy sezonowej „Coca-cola Summer Job” zostaną otwarte w poniedziałek w Podgoricy. Targi, które w czwartek rozpoczną się także w Kotorze, mają na celu umożliwienie młodym znalezienie pracy na lato, a pracodawcom oferują pomoc w znalezieniu wykwalifikowanej siły roboczej. Organizatorami targów są Parlament Studencki Uniwersytetu Czarnogóry, Wydział Turystyki i Hotelarstwa z Kotoru, a firma Coca-cola Hellenic już po raz czwarty jest sponsorem generalnym wydarzenia. (mnnews.net)

 

Przygotowała: Izabela Dąbrowa

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE