Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ambitne plany inwestycyjne EPCG

Czarnogóra: Ambitne plany inwestycyjne EPCG

Czarnogórska Elektrownia Nikšić (EPCG) planuje budowę nowej stacji transformatorowej, która ma zapewnić większe napięcie energii elektrycznej dostarczanej do Donje Kokote i Zabjelo – dzielnic Podgoricy. Dyrektor Elektrowni, Jagoš Pupović, poinformował, że otrzymała ona już pozwolenie na budowę.

Nie jest to jedyna inwestycja planowana na ten rok prze EPCG. W celu niezawodnego zaopatrzenia w prąd czarnogórskiej stolicy oprócz oddania do użytku stacji transformatorowej „Podgorica 5”, planuje się zwiększenie pojemności stacji „Podgorica 4” i przygotowanie odbudowy stacji transformatorowe „Podgorica 3”. W bieżącym roku rozwiązany ma zostać problem linii przesyłowej we Vranjine, a planowana jest także odbudowa obiektów „Medun” i „Barutana”.

Dalsze plany inwestycyjne to budowa stacji w Karabuškom Polju, Vuksanlekićimie, Srbskoj, Gošcicimie i Mahali. Pupović przyznał, że plan jest ambitny, ale przy założeniu, że nie wystąpią żadne komplikacje, całkowicie realny. Jeśli ten plan zostanie zrealizowany, do końca roku w Podgoricy będzie 35 tys. nowych punktów poboru energii elektrycznej, w tym 14 tys. indywidualnych. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto w grudniu 2011 r.

Dyrektor Pupović zdradził też plany inwestycyjne w gminie Danilovgrad.

– Planujemy zbudować sześć stacji transformatorowych w okolicy Danilovgrada: „Lalević”, „Frijeska slavica”, „Klikovače 2”, „Suk 2”, „Orja Port” i „Zagreda”, a także odbudować linię przesyłową na odcinku Slap – Podgorica – powiedział Pupović .

Źródło: dan.co.me

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE