Czarnogóra w najnowszym rankingu Banku Światowego Doing Business oceniającym warunki do prowadzenia biznesu awansowała o 7 miejsc i zajęła 44 miejsce na 189 badanych krajów.
W sumie kraj odnotował postęp w dwóch dziedzinach – wydawaniu pozwoleń na budowę oraz rejestracji majątku (w obszarze wydawania pozwoleń na budowę awansowała aż o 70 miejsc). Stało się tak przez ułatwienia w wydawaniu tych dokumentów, wprowadzenie one stop shop i sztywnych terminów wydawania pozwoleń. Czarnogóra ujednoliciła także system rejestracji majątku wprowadzeniem systemu notarialnego, co należy uznać za jeszcze jeden krok we właściwym kierunku, poinformował Bank Światowy.
W raporcie Doing Business, który analizuje przepisy dotyczące firm w 10 dziedzinach ważnych dla biznesu, kategorii rejestracji majątku Czarnogóra awansowała ze 117 na 98 miejsce. Jak zaznacza raport, egzekwowanie należności z umów dalej jest dziedziną w której istnieje pole do reform, świadczy o tym także spadek kraju w rankingu o 2 miejsca, na 136 miejsce. Gorsze wyniki zanotowano także w obszarze zakładania nowych przedsiębiorstw (69 miejsce) jak i w obszarach ochrony inwestorów (34 pozycja) i handlu zagranicznego (53 miejsce).
Najlepszą pozycję uzyskała Czarnogóra w dziedzinie otrzymywania kredytów, gdzie uplasowała się na 3 pozycji. W kategorii opłacani a podatków kraj znalazł się na 86 miejscu, prawa upadłościowego na 45, a pozyskiwania dostępu do elektryczności na 69 miejscu.
Zdaniem Danilo Gvozdenovicia, dyrektora generalnego wydziału ds. budownictwa w Ministerstwie Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju awans o 70 miejsc jest rezultatem wytężonej pracy zarówno samorządów lokalnych, jak i organów rządowych nad przezwyciężaniem czegoś, co zawsze było tematem tabu, a mianowicie wydawanie pozwoleń na budowę. Jak zaznacza pozwolenia na budowę trudno było uzyskać, gdyż procedura wymuszała wiele czasochłonnych działań. Obecnie wprowadzono zasadę 30 plus 30 dni z powodów urbanistyczno-technicznych w procesie wydawania pozwoleń na budowę. Reforma tego obszaru działalności administracyjnej rozpoczęła się w 2008 roku, jednakże najbardziej znaczącym ułatwieniem było wprowadzenie instytucji jednego okienka w 2011 r.
Obecnie organ wydający pozwolenia na budowę bierze na siebie większość obowiązków inwestorów, ewentualnie obywateli którzy starają się o uzyskanie pozwolenia na budowę. W latach 2008-2011 inwestorzy sami musieli starać się o dostarczenie zgodności dokumentacji technicznej. Faktem jest, że w 2008 roku w momencie rozpoczęcia reformy istniało ok. 30 procedur w zależności od rodzaju planowanego obiektu, więc zainteresowani musieli wędrować od okienka do okienka w celu skompletowania niezbędnej dokumentacji. Aby oszczędzić czas zostało wprowadzone jedno okienko i zadaniem organów administracyjnych jest dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów Dzięki reformie z lipca br. skrócono terminy dla wydawania pozwoleń, więc teraz w terminie 60 dni władze samorządowe i państwowe muszą wydać decyzję o pozwoleniu na budowę.
Źródło: pobjeda.me