Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra awansowała w Indeksie Swobód Ekonomicznych
wzrost możliwości produkcyjnych - pl.123rf.com

Czarnogóra awansowała w Indeksie Swobód Ekonomicznych

Wskaźnik wolności gospodarczej w tym kraju wzrósł o 1 punkt i Czarnogóra z  63,6 pkt znalazła się na 68. miejscu w rankingu, co znaczy, że jest zaliczana do krajów umiarkowanie wolnych gospodarczo.

Na tle innych krajów regionu  wynik Czarnogóry jest całkiem dobry. Dla porównania Serbia zdobyła 59,4 punktu i zajęła 95. miejsce, co sprawiło, że znalazła się wśród krajów  w zasadzie bez wolności gospodarczej. Jeszcze niżej sklasyfikowano Bośnię i Hercegowinę, która znalazła się dopiero na 101. miejscu. Nieco lepiej w rankingu wypadły Chorwacja (87. miejsce) i Słowenia  (74. miejsce). Z krajów byłej Jugosławii najlepiej oceniono Macedonię, która znalazła się na 43. miejscu.

Lepszy rezultat Czarnogóry w tegorocznym rankingu jest spowodowany wprowadzonymi ułatwieniami w obszarze swobód gospodarczych i inwestycyjnych, ale jak zaznaczono potrzebne są jeszcze postępy w zwalczaniu korupcji, wzmacnianiu  instytucji państwowych oraz uwolnienia sądownictwa od wpływów politycznych.

Krajami o najwyższym wskaźniku wolności gospodarczej są Hongkong, Singapur, Australia, Szwajcaria, Nowa Zelandia i Kanada. Listę zamykają natomiast Iran, Erytrea, Wenezuela, Zimbabwe, Kuba i Korea Północna.

Źródło: vijesti.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE