Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Azerowie inwestują w kurort Kumbor

Czarnogóra: Azerowie inwestują w kurort Kumbor

Rada ds. Prywatyzacji sformalizowała zakończenie negocjacji z azerbejdżańską spółką naftową SOCAR w sprawie dzierżawy gruntów na terenie Kumboru na okres 90 lat. Porozumieniem zajmie się teraz czarnogórski parlament. Najemca zobowiązuje się zainwestować w ciągu pierwszych ośmiu lat w rozwój ośrodków turystycznych kwotę 258 mln EUR. Czarnogórsko-azerbejdżańska umowa zakłada, że zapłata za dzierżawę pierwszych 45 lat będzie dokonana z góry i wyniesie ok. 13,7 mln EUR. Gmina Herceg Novi, na terenie której znajdzie się wydzierżawiona działka, ma otrzymać 30 proc. z tej sumy.
SOCAR zapowiedział m.in. budowę hoteli, apartamentów, kompleksów mieszkaniowych, obiektów dla turystyki kongresowej, lądowiska dla helikopterów, klubu jachtowego i mariny z 250 miejscami. Ostateczny plan inwestycyjny zostanie przyjęty po uchwaleniu państwowego studium, które jest warunkiem kontraktu.
Według burmistrza Herceg Novi Dejan Mandicia, nowy kompleks turystyczny znacznie poprawi ogólną ofertę miasta i okolic, jak również zapewni pracę tysiącu osobom.

 

Źródło: bankar.me

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE