Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Bank Credit Suiss zwróci rezerwy złota w 2017 r.
Złoto - stargazete.com

Czarnogóra: Bank Credit Suiss zwróci rezerwy złota w 2017 r.

Czarnogórskie państwowe rezerwy złota znajdują się w banku Credit Suisse w Szwajcarii jako zastaw umowy kredytowej, która rząd Czarnogóry zawarł z tą instytucją finansową w 2012 r. Chodzi o kredyt w wysokości 150 mln EUR, z czego 30 mln zostało zabezpieczone złotem.

Czarnogóra regularnie spłaca zobowiązania wobec banku Credit Suisse, więc rezerwy złota mogą być zwrócone już w 2017 r.

Ministerstwo Finansów Czarnogóry (Ministarstvo Finansija) twierdzi, że obecnie rezerwy złota wynoszą 38,48 tys. uncji złota, a ich wartość waha się w zależności od ceny złota na rynkach światowych.

Kwota w wysokości 120 mln EUR jest spłacana w czterech jednakowych ratach od 2014 do 2017 r., natomiast druga część kredytu zabezpieczona złotem, będzie spłacona w 2017 r. i wtedy możliwy stanie się zwrot czarnogórskiego złota.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE