Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Bank Światowy żąda podniesienia podatku VAT

Czarnogóra: Bank Światowy żąda podniesienia podatku VAT

VAT - vijesti.me

Delegacja Banku Światowego, która pod koniec lutego ma odwiedzić Podgoricę, zamierza zaproponować rządowi środki do zwiększenia budżetu państwa, chcąc jednocześnie zabezpieczyć swój kapitał w Czarnogórze. Przedstawiciele oficjalnie zażądają wzrostu podatku od towarów i usług (VAT) z aktualnych 17% na 19%.

O rozważanej możliwości wprowadzenia wyższego podatku VAT pisaliśmy w artykule: Ministerstwo finansów nie planuje podniesienia stawki podatku VAT w 2013 r. Podniesienie podatku spowodowałoby wzrost cen, co wpłynęłoby na spadek standardu życia obywateli, dlatego też spotyka się z głosami sprzeciwu.

- Zbędne jest podwyższenie podatków, ponieważ ich ściągalność jest nieskuteczna i dojdzie do odwrotnie proporcjonalnego jej obniżenia – komentuje Partia Liberalna w swoim oświadczeniu dla Portalu Analitika. Konieczne jest by większą uwagę poświęcić egzekwowaniu podatków, które stanowią podstawę polityki fiskalnej każdego państwa i są źródłem dochodów budżetu.

- Zwiększenie podatku VAT nie jest przewidziane w budżecie i jest rozwiązaniem ostatecznym – powiedział minister finansów, Radoje Žugić.

 

Źródło: vijesti.me, portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE