Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogóra: Bar też chce być luksusowym kurortem

Czarnogóra: Bar też chce być luksusowym kurortem

Pomimo wielu kontrowersji, wkrótce zostanie rozpisany przetarg na sprzedaż terenów przylegających do Plaży Królowej. Obecnie trwa końcowy etap przygotowywania niezbędnej dokumentacji. W najbliższych dniach planowane jest także rozpisanie przetargu na budowę oczyszczalni ścieków, której budowa wg założeń ma się rozpocząć już w lutym 2013r. – a wszystko po to, żeby poprawić miejską infrastrukturę i Bar stał się eleganckim kurortem. Takie deklaracje padły ze strony prezydenta Baru, Žarka Pavićevicia podczas wizyty w mieście ministra finansów Milorada Katnicia.

Minister Katnić wyraził aprobatę dla tych inicjatyw. Jego zdaniem wszelkie przedsięwzięcia wzbogacające ofertę turystyczną przyczyniają się do ożywienia gospodarczego w regionie i tym samym wpływają na poprawę jakości życia okolicznych mieszkańców.

Bar, dotychczas kojarzony przede wszystkim z największym i najważniejszym portem w Czarnogórze oczekuje na inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na budowę infrastruktury turystycznej o wysokim standardzie i tym samym poprawią konkurencyjność miasta.  Zdaniem Žarka Pavićevicia, w ciągu kilku najbliższych lat Bar ma szansę stać się atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, znanym na świecie i przyciągającym na wakacyjny wypoczynek zamożnych gości.

Zmianie sposobu postrzegania Baru mają służyć planowane inwestycje. Teren wokół Plaży Królowej (działka przeznaczona na sprzedaż znajduje się w granicach administracyjnych dwóch gmin – Bar i Budva) został przeznaczony pod budowę luksusowego kompleksu turystycznego, o czym pisaliśmy już wcześniej. To zresztą nie jedyna taka inwestycja w gminie Bar  – w zatoce Maljevik ma powstać luksusowe miasteczko o zróżnicowanej ale harmonijnej architekturze wzorowanej na zabudowie starego miasta w Dubrowniku, terenami rekreacyjnymi oraz mariną. Projekt jest wart 220 mln EUR i jest najdroższą z obecnie planowanych inwestycji w czarnogórską turystykę.  Chociaż Maljevik ma realną szansę stanowić godną konkurencję dla Porto Montenegro, na skutek nieporozumień inwestora, rosyjskiej spółki Mercury Group z władzami miasta budowa do tej pory się nie rozpoczęła. Zarówno Ministerstwo Turystyki jak i Žarko Pavićević liczą jednak, że wkrótce inwestycja dostanie zielone światło.

Źródło: vijesti.me, seebiz.eu, portalanalitika.me, montenegro-info.net, doverkohl.com, pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE