Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w styczniu wyniosły 32,3 mln EUR
I REGIONALNE FORUM BIZNESU w SOFII

Czarnogóra: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w styczniu wyniosły 32,3 mln EUR

Całkowita suma bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Czarnogórze w styczniu br. wyniosła 32,3 mln EUR, natomiast z kraju wypłynęło w tym samym czasie 6,6 mln EUR – pokazują dane Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG).

Całkowity odpływ r/r zmniejszył się o 52,2%, z czego odpływ pieniędzy za granicę z tytułu lokowania funduszy za granicą przez rezydentów Czarnogóry wyniósł 4,5 mln EUR, natomiast 1,2 mln EUR to pieniądze wycofane z kraju przez obywateli innych państw.

Kwota bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto wyniosła w styczniu 25,6 mln EUR, co oznacza wzrost o 50% r/r – podaje CBCG. Wpływy z bezpośrednich inwestycji zagranicznych w formie inwestycji indywidualnych wyniosły 19,4 mln EUR, z czego w nieruchomości zainwestowano 11,4 mln EUR, natomiast w firmy i banki 8,1 mln EUR.

Wpływy z bezpośrednich inwestycji zagranicznych w formie pożyczek wewnątrzkorporacyjnych wyniosły 12,1 mln EUR, co stanowi 37,7% całkowitej sumy inwestycji, natomiast środki wycofane z zagranicy przez mieszkańców Czarnogóry osiągnęły kwotę 691 tys. EUR.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE