Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Bezrobotni robotnicy sprzedają krew za 50 EUR
bezrobocie-kathimerini.gr

Czarnogóra: Bezrobotni robotnicy sprzedają krew za 50 EUR

Krew można w Podgoricy kupić już w cenie od 30 do 50 EUR za 300 ml. Giełda krwi znajduje się przy Sahat kuli w Podgoricy, gdzie robotnicy niewykwalifikowani czekają, aż ktoś  zdecyduje się ich zatrudnić do ciężkiej fizycznej pracy.

Niektórzy z nich są w tak beznadziejnej sytuacji, że zamiast oczekiwać na całodzienne machanie  łopatą,  są gotowi zainkasować dniówkę za pobyt w Stacji Krwiodawstwa (Zavod za transfuziju krvi). Do nich właśnie zwracają się zdesperowane rodziny pacjentów, którzy nie mogą w żaden inny sposób uzyskać życiodajnej cieczy. Sprawę opisał dziennik Blic Crna Gora.

Jeden z robotników powiedział otwarcie, że jest gotów sprzedać 300 ml krwi za 50 EUR. Kiedy zrozumiał, że rozmawia z dziennikarzem zdenerwował się i przyznał, że fotografowanie nie wchodzi w grę, chyba, że dostanie za to ekstra wynagrodzenie.

„Nie powiem kto, gdzie, jak i za ile, ale jeśli zapłacisz 50 EUR, to wszystkiego się dowiesz. Objeździłem pół Europy i w Wiedniu i w innych europejskich miastach jest normalne, że za krew płacisz 50 EUR” – powiedział. Był bardzo zdenerwowany, że w końcu nie otrzymał od dziennikarza żadnych pieniędzy.

W sytuacji kryzysu, zdesperowani robotnicy niewykwalifikowani mają nadzieję zarobić na chleb dla rodziny chociażby sprzedając krew, ponieważ z pracą jest obecnie bardzo ciężko z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju i mniejszej ilości prac budowlanych.

Matka ciężko chorego mieszkańca Podgoricy potwierdziła dziennikowi Blic Crna Gora, że była zmuszona zapłacić za oddanie krwi „dobrowolnemu” krwiodawcy. „Nikt z nas nie mógł być dawcą z powodu problemów zdrowotnych. Zdecydowaliśmy więc, że zapłacimy robotnikowi za oddanie krwi w przeddzień operacji. To był jedyny sposób. Działaliśmy pod presją czasu, a nasi krewni mieszkają daleko” – powiedziała.

Doktor Mirjana Grubiša z Stacji Krwiodawstwa twierdzi, że nic nie wie o takich praktykach. Jej zdaniem do Stacji zgłaszają się wyłącznie ludzie którzy dobrowolnie i honorowo oddają krew, nie czerpiąc z tego tytułu żadnych korzyści materialnych.

Źródło: seebiz.eu

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE