Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Brak kupca na Hutę w Nikšiću

Czarnogóra: Brak kupca na Hutę w Nikšiću

Niegdysiejszy czarnogórski gigant – Huta żelaza w Nikšiciu powstała w latach 50. , by zaopatrywać Jugosławię w sprzęt militarny, dziś chyli się ku upadkowi. Czarnogóra nie otrzymała żadnej propozycji kupna podczas ostatniego przetargu, którego celem była kolejna, już czwarta prywatyzacja fabryki,  oznajmił komornik zakładu  Veselin Perišić. Porażkę minionego przetargu i nieotrzymanie  ani jednej oferty upatruje on w zbyt wysokiej cenie Huty, która wynosiła 30 mln EUR. Perišić dodaje także, że kolejna próba sprzedaży nastąpi za 10 dni, a cenę podyktuje rynek.
Od 8 miesięcy fabryka znajduje się w stanie upadłości, po tym jak wiosną 2011 r. ostatni właściciel – holenderska firma Montenegro Speciality Steels, wycofał się z inwestycji.
Antyprywatyzacyjne nastroje wśród społeczeństwa wywołuje fakt, że w czasach swojej świetności fabryka zatrudniała ok. 7000 pracowników, a z prywatyzacji na prywatyzację liczba ta maleje. Oszacowano, że czwartej doczeka jedynie ok 300 pracowników. Do tego dodajmy niedokończone  przez innych kupców inwestycje, rachunki za prąd płacone przez rząd z pieniędzy społeczeństwa, unikanie płacenia podatków przez właścicieli i pozostawienie fabryki w długach.

Tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Aleksandra Kiljańska

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE