Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Budowa nowego terminalu w porcie w Barze otworzy dostęp do nowych rynków zbytu
luka_bar.portalanalitika.me

Czarnogóra: Budowa nowego terminalu w porcie w Barze otworzy dostęp do nowych rynków zbytu

W środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Petar Ivanvić wraz z przedstawicielami Banku Światowego oraz przewodniczącym gminy Bar Žarko Pavićeviciem wmurował 11 grudnia kamień węgielny pod budowę obiektu służącego kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej. To w tym obiekcie powstanie pierwszy graniczny punkt niezbędny przy eksporcie  mięsa i przetworów mięsnych, służący kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej zgodnej ze standardami europejskimi. W ten sposób Czarnogóra zyska możliwość wejścia ze swoimi produktami na rynki, które do tej pory były niedostępne.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę obiektu przeznaczonego do kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej jest ważnym krokiem na drodze do wprowadzenia europejskich standardów i wzmacniania procedur ważnych dla producentów rolnych – oznajmił minister Ivanović.

Inwestycja powinna zostać zakończona w terminie ok. 6 miesięcy. Budowa pochłonie 400 tys. EURO. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia zostały pozyskane przy pomocy Projektu Instytucjonalnego Rozwoju i Wspierania Rolnictwa (MIDAS),  realizowanego we współpracy z Bankiem Światowym. Przed wmurowaniem kamienia węgielnego podpisano także umowy z przedstawicielami wykonawcy prac – firmą BAST oraz z firmą nadzorującą budowę obiektu.

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE