Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Budva zarobiła 4 mln EUR na sylwestrowych turystach
budva-hotelmontenegro.info

Czarnogóra: Budva zarobiła 4 mln EUR na sylwestrowych turystach

Budva, turystyczna stolica Czarnogóry w okresie sylwestrowo – noworocznym gościła średnio 20 tys. gości dziennie. Miasto przygotowało bogaty program artystyczny z udziałem gwiazd sceny, co w  połączeniu z ładną pogodą przyniosło nadzwyczaj korzystne rezultaty,a koszty organizacji obchodów noworocznych zwróciły się z nawiązką – program artystyczny pochłonął ok. 200 tys. EUR, natomiast miasto zarobiło ponad 4 mln EUR.

Zdaniem przedstawicieli Budvańskiej  Organizacji Turystycznej (TOB) 2. stycznia w Budvie przebywało ok. 20 tys. turystów, z czego 17 tys. korzystało z kwater prywatnych, a nieco ponad 3 tys. zatrzymało się w hotelach; to znacząca liczba ponieważ praktycznie wszystkie miejsca hotelowe były zajęte.

Goście przyjeżdżający do Budvy decydowali się najczęściej na krótki  wypoczynek, ale słoneczna pogoda mogła mieć wpływ na przedłużenie pobytu. Podobnie jak w poprzednich latach zdecydowanie dominowali goście z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, jednak w tym roku odnotowano także wzrost liczby turystów z Chorwacji, Albanii oraz Turcji.

Także Žabljak w okresie noworocznym przyciągnął kilka tysięcy gości, korzystających z miejsc w hotelach, kwaterach prywatnych i domkach letniskowych. Liczba zagranicznych turystów wzrosła, a ogólna liczba gości zwiększyła się o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ten wynik mógłby być jeszcze lepszy, ale wielu gości zrezygnowały z urlopu w górach z powodu złych warunków pogodowych, hotelarze liczą jednak na lepsza frekwencję w czasie prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia, tym bardziej, że Cetinju 8. stycznia tradycyjnie odbędzie się świąteczny koncert tym razem z udziałem popularnego bośniackiego piosenkarza  Halida Bešlicia.

Źródło: portalanalitika.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE