Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Budżet ponosi straty z powodu braku kontroli nad przychodami kasyn i zakładów bukmacherskich
kasyna-tanea.gr

Czarnogóra: Budżet ponosi straty z powodu braku kontroli nad przychodami kasyn i zakładów bukmacherskich

Brak nadzoru nad przychodami kasyn i zakładów bukmacherskich, nielegalne zakłady przy pomocy samoobsługowych terminali, niewyjaśniona kwestia wykorzystywania pieniędzy z gier losowych oraz brak woli politycznej uregulowania tego problemu to główne przyczyny z powodu których budżet kraju rocznie traci miliony euro.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie odpowiednich rozwiązań  pozwoliłoby znacznie zwiększyć wpływy do budżetu z dotychczasowego poziomu 5,54 mln EUR w skali roku do kwot wielokrotnie wyższych i przypominają, że  od 10 lat obowiązuje ustawa o grach losowych, w której zdefiniowano, że Urząd ds. Gier Losowych (Uprava za igre na sreću) oraz Ministerstwo Finansów będą sprawowały nadzór elektroniczny nad wpłatami w kasynach zakładach bukmacherskich  w celu opodatkowania realnych przychodów realizowanych przez te przedsiębiorstwa.

Wedle ostrożnych szacunków wprowadzenie takiego systemu kontroli mogłoby poskutkować zwiększeniem wpływów do budżetu dodatkowymi 10 mln EUR rocznie. Tymczasem dopiero przed dwoma tygodniami rozpoczęto procedurę przetargową zakupu systemu kontrolnego, a przedsiębiorcy trudniący się hazardem do tej pory płacą koncesje na oko, a nie na podstawie systemu kontrolującego rzeczywistą wysokość wpływów. Fakty mówią same za siebie, w sąsiednich Słowenii i Chorwacji, w których wprowadzono system monitorowania przychody z gier losowych stanowią 1,1% PKB, natomiast w Czarnogórze zaledwie 0,31% PKB.

Przewodniczący parlamentarnej rady ds. gospodarczych oraz członek grupy roboczej  przygotowującej nowe przepisy dot. gier losowych  Aleksandar Damjanović, podkreślił, że w 2013 r. całkowity dochód państwa z tytułu koncesji na prowadzenie działalności związanej z kasynami  wyniósł 521 tys. EUR (10% przychodów), natomiast tylko jedna firma zajmująca się przyjmowaniem zakładów bukmacherskich realizuje większy zysk niż wszystkie czarnogórskie  kasyna. Zgodnie z informacjami Urzędu ds. Gier Losowych w ub. z tytułu  koncesji w wysokości 10% przychodów zapłacono 232 tys. EUR, co pozwala łatwo ustalić, że goście we wszystkich sześciu kasynach pozostawili 2,3 mln EUR.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE