Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Centrum ds. zrównoważonego rozwoju szansą na poprawę sytuacji ekonomicznej państwa
2102centarodrzivrazvojok. portalanalitika.me

Czarnogóra: Centrum ds. zrównoważonego rozwoju szansą na poprawę sytuacji ekonomicznej państwa

Centrum ds. zrównoważonego rozwoju, które funkcjonuje w Czarnogórze od 1 stycznia bieżącego roku, dostosowywane jest obecnie do potrzeb tego kraju i regionu Bałkanów Zachodnich, a w sposób szczególny jego działalność skupia się na sektorze turystyki, energetyki i na adaptacji warunków do zmian klimatycznych.

- Najistotniejszym zadaniem Centrum jest promowanie zrównoważonego rozwoju w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej – poinformowała kierownik Centrum, Jelena Janjušević. – Musimy dbać o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i prawidłowo zarządzać zasobami i ekosystemami, aby dostosować się do skutków zmian klimatu – dodała.

Zadaniem Centrum będzie nie tylko wspieranie rozwoju Czarnogóry, ale także promowanie działań zmierzających do rozwoju współpracy między państwami regionu. Jednym z założeń jest przystąpienie do regionalnych programów integracyjnych, takich jak Europa 2020. Ponadto Centrum zamierza wspierać innowacyjność i nowoczesność działań gospodarczych.

 

Łączna wartość środków zgromadzonych w tegorocznym budżecie Centrum przekracza 3 mln dolarów amerykańskich.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE