Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ceny mieszkań nie spadną

Czarnogóra: Ceny mieszkań nie spadną

Jak informują eksperci rynku nieruchomości, ceny nowych mieszkań w Czarnogórze będą się utrzymywać na tym samym poziomie, co oznacza brak szans na jakiekolwiek obniżki.
Według oficjalnych danych, średnia cena jednego metra kwadratowego w Podgoricy wynosi obecnie 1 180 EUR i jest nieznacznie wyższa niż w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę fakt, że kryzys finansowy nie wpłynął znacząco na ceny nowych mieszkań, każdy kto planuje zakup tego typu nieruchomości, nie powinien liczyć na tańsze oferty.
Najwięcej za metr kwadratowy, zgodnie z najnowszymi danymi, trzeba zapłacić w Budvie, gdzie w pierwszym kwartale tego roku jeden metr sprzedawano nawet za 1 767 EUR. Najtaniej z kolei jest w Nikšiciu – tam średnia cena za metr kw. wynosi mniej niż 700 EUR. Średnia krajowa cena utrzymuje się natomiast na poziomie 1,2 tys. EUR. Mimo to, obecne ceny nowych mieszkań są niższe o około 30 proc. w porównaniu do bumu na rynku nieruchomości z roku 2007, kiedy większość rosyjskich kupujących „garściami” nabywała czarnogórskie nieruchomości, zwłaszcza na wybrzeżu. Po pięciu latach kupujących jest znacznie mniej, a ceny nieruchomości są nieadekwatnie wysokie.
Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w czarnogórskich bankach komercyjnych waha się w przedziale od 7 do 9 proc., co – zważywszy na ceny za metr kwadratowy – jest dla wielu przeszkodą nie do pokonania. Ma to z kolei wpływ na spadek sprzedaży nowo wybudowanych mieszkań, która w pierwszym kwartale br. była prawie dwukrotnie niższa niż w analogicznym okresie ubiegłym roku. Porównując jednak jej poziom do ostatniego kwartału 2011 roku, wzrosła o 56,3 proc.
– Obecnie ceny mieszkań w Czarnogórze nie ulegają wahaniom i nie należy oczekiwać, aby nastąpiły wkrótce jakieś znaczące zmiany w tym obszarze. Obserwujemy jednak, że od czasu do czasu media podają informacje o spadkach cen, wprowadzając w błąd opinię publiczną – oznajmiła Milena Damjanović z agencji „IN nekretnine”.

 

Źródło: bankar.me

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE