Ceny mieszkań w Czarnogórze wyhamują, możliwy jest nawet niewielki spadek cen w nadchodzącym okresie – ocenia właściciel firmy Zetagradnja Blagota Radović, komentując informacje Czarnogórskiego rzędu Statystycznego (Monstat) o spadku cen nowobudowanych mieszkań w drugim kwartale.
Eksperci oceniają, że nie można oczekiwać zwiększenia popytu na mieszkania bez osiągnięcia europejskich standardów w kredytowaniu mieszkań, co oznacza kredyty hipoteczne z oprocentowaniem 3-4%; na razie Czarnogóra jest jednak bardzo daleka od takiego standardu. Zdaniem Radovicia na razie banki nie mają możliwości obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych do 3-4%, co byłoby z korzyścią dla obywateli i pomogło zwiększyć zainteresowanie zakupem mieszkań. Niebagatelne znaczenie dla rynku mieszkaniowego ma także wzrost gospodarczy Czarnogóry i większe zarobki obywateli.
Jak informuje Monstat średnia cena metra kwadratowego w nowym budownictwie w drugim kwartale 2014 r. wyniosła niemal 1,15 tys. EUR, co oznacza spadek o 0,7% r/r. W tym samym kwartale sprzedano 196 mieszkań w nowym budownictwie, czyli o 16,6% więcej niż w pierwszym kwartale 2014 r., kiedy to sprzedanych zostało 168 mieszkań.
Analityk ekonomiczny Predrag Drecun podkreśla, że rozwój budownictwa w dużej mierze zależy od rozwoju infrastruktury – przede wszystkim drogowej – bowiem jest ona bardzo ważna dla kształtowania cen nieruchomości.
Jeżeli dojdzie do wcześniejszego rozpoczęcia budowy autostrady ceny mieszkań, domów i domków letniskowych w okolicach Kolašina, Mojkovaca, Andrijevicy i Berane wzrosną, gdyż autostrada uczyni te lokalizacje atrakcyjniejszymi z powodu lepszej komunikacji z Podgoricą i miejscowościami nadmorskimi, które pozostają tradycyjnymi miejscami wypoczynku. Na te zmiany trzeba jednak cierpliwie poczekać, teraz trudno przewidzieć w jakim kierunku będzie rozwijał się rynek nieruchomości – podsumował Drecun. Ponadto jego zdaniem zarówno w stolicy, jak i w całym kraju zauważalna jest nadpodaż mieszkań. Dlatego konieczne jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad wydawania pozwoleń na budowę, ponieważ kapitał pozostaje zamrożony przez kilka lat, a w niektórych przypadkach nawet ponad dekadę.
Źródło: portalanalitika.me