Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ceny nieruchomości utrzymają tendencję spadkową
nieruchomości w Czarnogórze

Czarnogóra: Ceny nieruchomości utrzymają tendencję spadkową

Tendencja spadkowa cen nieruchomości zarówno na wybrzeżu jak i w Podgoricy będzie się utrzymywać – ocenił Milovan Novaković, szef biura Colliers International w Czarnogórze.

Chociaż oczekiwane jest wejście nowych banków i obniżenie stóp procentowych oraz podobne inicjatywy jak 1000+ (kredyty hipoteczne z subwencją rządową) w następnych latach można oczekiwać łagodnego spadku cen mieszkań w Podgoricy. W najatrakcyjniejszych lokalizacjach spodziewane jest utrzymanie obecnych cen, natomiast tendencja spadkowa będzie zauważalna w lokalizacjach na wybrzeżu, ponieważ grono potencjalnych nabywców „drugiego domu” z Rosji i innych krajów byłego ZSRR zmniejszyło się – powiedział Novaković.

Według eksperta na czarnogórski rynek nieruchomości negatywnie wpływa recesja w jakiej pogrąża się rosyjska gospodarka, kryzys ukraiński oraz zmiana rosyjskiej polityki wobec regionu Bałkanów.

Z drugiej strony można jednak oczekiwać wzrostu zainteresowania ze strony krajów zachodnioeuropejskich a szczególnie Wielkiej Brytanii, której gospodarka w ostatnim czasie umocniła się i można zauważyć większą aktywność potencjalnych nabywców „drugiego domu”. Natomiast ostrożność banków, nauczonych wcześniejszymi doświadczeniami oraz mniejsza liczba rozważnych klientów i atrakcyjnych projektów utrudnia uzyskanie kredytów hipotecznych – ocenił Novaković.

Na pytanie dlaczego ceny mieszkań spadają, Novaković odpowiada, że dzieje się tak z powodu większej podaży od popytu i złej sytuacji makroekonomicznej, która bezpośrednio wpływa na sytuację mieszkaniową ludności i utrudnia Czarnogórcom rozwiązanie problemu zakupu mieszkania.

Obecnie średnia cena mieszkania za metr kwadratowy w Podgoricy to 1 050 EUR, w Budvie 1 550 EUR, w Barze 1 060 EUR, a w Nikšiciu 570 EUR. Dla porównania średnia płaca wynosi 482 EUR. W świetle oficjalnych statystyk w zeszłym roku sprzedano 761 nowo wybudowanych mieszkań, w tym w Podgoricy 626.

Dla porównania średnia cena mieszkania za metr kwadratowy w Sarajewie waha się między 613 a 2 045 EUR w zależności od lokalizacji, a przeciętna płaca wynosi 423 EUR. W Chorwacji liczba sprzedanych mieszkań spadła od 2008 r. o dwie trzecie, a cena metra kwadratowego spadła o 35%. W Zagrzebiu średnia cena mieszkania za metr kwadratowy wynosi 1 400 EUR, chociaż w centrum stolicy nie mniej niż 6 000 EUR. Przeciętna płaca wynosi 720 EUR i zawsze była niższa od średniej ceny metra kwadratowego mieszkania.

W Belgradzie ceny mieszkań w ciągu ostatnich 5 lat spadły o 40%, ponieważ jest coraz mniej chętnych do kupna własnego lokum. Wstrzymano również wiele inwestycji mieszkaniowych. Sprzedają się przede wszystkim mieszkania w szeroko pojętym centrum, na osiedlach Mirijevo, Žarkovo i podmiejskich osiedlach jak Borča, gdzie ceny metra kwadratowego wahają się od 800 do 1000 EUR. W ścisłym centrum cena zależy od standardu mieszkania i waha się od 1500 EUR do 1800 EUR, a w nowym budownictwie sięga nawet 2100 EUR. Przeciętna pensja w Serbii wynosi 350 EUR.

W Skopje co roku budowanych jest od 2,5 do 4,5 tys. mieszkań, a nabywców znajduje ok. 2,5 tys. Cena metra kwadratowego waha się między 750 a 1 250 EUR, ale także oczekiwany jest spadek cen. W Macedonii przeciętna cena metra kwadratowego wynosi od 900 do 1 100 EUR, natomiast średnia płaca – 355 EUR.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE