Czarnogóra będzie prowadzić z Chorwacją negocjacje w sprawie demarkacji, aby zachować kontrolę nad wejściem do Zatoki Kotorskiej – postanowiła w piątek 29 marca komisja ds. stosunków międzynarodowych działająca przy czarnogórskim Parlamencie. Chorwacja została wezwana do podpisania umowy rozgraniczającej terytoria, co pozwoli uniknąć obciążenia perspektywy europejskiego rozwoju obu krajów – poinformował przedstawiciel rządzącej Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS), Miodrag Vuković.
Według Vukovicia możliwe są dwa modele demarkacji za pośrednictwem Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze. Czarnogórski Front Demokratyczny (DF) podjął inicjatywę, aby umowa tymczasowa, zakładająca rozgraniczenie na półwyspie Prevlaka, została zastąpiona przez stałe rozwiązanie.
– Czarnogóra ma ambicje, aby za pięć-sześć lat przystąpić do Unii Europejskiej. Porozumienie zawarte z Chorwacją nie mogłoby w żaden sposób blokować czarnogórskich aspiracji europejskich – kontynuował Vukovic. Dodał ponadto, że proces demarkacji powinien objąć parlamenty obu zainteresowanych państw.
– Umowa tymczasowa nie może trwać w nieskończoność. Chorwacja od lipca będzie państwem członkowskim UE i jednocześnie stanie się granicą między Czarnogórą a Unią. Dlatego byłoby dla nas korzystne, abyśmy w tej kwestii doszli do konsensusu – powiedział przedstawiciel DF, Koča Pavlović.
Na posiedzenie komisji ustalono także, że w lipcu dojdzie w Belgradzie do spotkania Vukovicia z przedstawicielem komisji ds. zagranicznych przy Parlamencie Chorwacji, Miloradem Pupovcem. W spotkaniu wezmą udział również reprezentanci Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.