Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Chińczycy wybudują biznes park w Barze
Port w Barze - hurriyet.com.tr

Czarnogóra: Chińczycy wybudują biznes park w Barze

Burmistrz gminy Bar, Zoran Srzentić i zastępca dyrektora spraw zagranicznych miasta Ningbo w Chinach, Je Rongzhong, podpisali memorandum o współpracy obu miast. Srzentić ogłosił budowę chińskiego parku przemysłowego w Barze.
Ningbo jest jednym z największych centrów gospodarczych i handlowych w Chinach oraz drugim portem przeładunkowym w tym kraju i piątym na świecie. W Barze, jako mieście portowym, w którym funkcjonuje strefa wolnocłowa, współpraca z chińskim miastem może mieć bardzo duże znaczenie. – Mamy nadzieję, że po podpisaniu tego porozumienia, otworzymy możliwość współpracy w dziedzinie gospodarki, kultury i turystyki. Ningbo w zeszłym roku miało dochód na poziomie 35 mld dolarów i jest jednym z najlepiej prosperujących miast w Chinach – z 16 uniwersytetami oraz profesorami i studentami ze wszystkich krajów świata. W czerwcu w mieście odbędzie się duża wystawa światowych osiągnięć, a Bar otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w tej ważnej uroczystości, powiedział Zoran Srzentić, który dodał, że Bar jest pierwszym miastem w Czarnogórze, z którym podpisana została taka forma współpracy.
Je Rongzhong z Departamentu Spraw Zagranicznych Ningbo, wskazał na ogromny potencjał współpracy, zwłaszcza w branży portowej i turystyce. – Ningbo jest miastem kultury i furtką Chin do świata. Będziemy zachęcać naszych inwestorów do korzystania z zalet strefy wolnocłowej i by inwestowali w wasze miasto. Będziemy promować Bar w Chinach i jednocześnie zachęcać naszych obywateli, by odwiedzali to wspaniałe miasto. Dobre relacje i współpraca obu miast, wzmocni przyjacielskie i biznesowe więzi między Chinami i Czarnogórą, powiedział Rongzhong.
Burmistrz Zoran Srzentić ogłosił, że chińska firma Ci Ci, która będzie budowała autostradę, będzie zaangażowana również w budowę parku przemysłowego w Barze. Chiny na świecie mają 15 takich centrów dystrybucyjnych, w Barze ma powstać 16.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE