Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Chiński inwestor przedstawił ofertę budowy drugiego bloku Elektrowni Cieplnej Pljevlja

Czarnogóra: Chiński inwestor przedstawił ofertę budowy drugiego bloku Elektrowni Cieplnej Pljevlja

Chińska spółka China Gezhouba Group International Engineering Co. Ltd przedstawiła w poniedziałek 1 października ofertę budowy drugiego bloku Elektrowni Cieplnej Pljevlja (TE Pljevlja) na podstawie podpisanego w końcu sierpnia w Szanghaju Memorandum o porozumieniu ws. współpracy między wiodącą chińską spółką działającą w branży energetycznej i rządem Czarnogóry.

Oferta zawiera dwie propozycje rozwiązania technicznego i przewiduje budowę drugiego bloku TE Pljevlja o mocy 220 MW lub 300 MW. Co więcej chińska propozycja jest bardzo korzystna cenowo – realizacja projektu ma kosztować niecałe 300 mln EUR, a więc ponad 30 mln EUR mniej w stosunku do wcześniejszych kosztorysów przygotowanych przez ekspertów.

Obecnie techniczna strona projektu jest oceniana przez ekspertów EPCG, którzy do końca tygodnia powinni wydać opinię na temat inwestycji. Następnym krokiem będą negocjacje ws. części finansowej umowy, prowadzone na bazie przeprowadzonych rozmów wstępnych.

Projekt budowy drugiego bloku Elektrowni Cieplnej Pljevlja został wytypowany przez Ministerstwo Gospodarki Czarnogóry w ramach 12-punktowego planu współpracy Chin z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Udział Czarnogóry w tym projekcie zapewnił premier Igor Lukšić na Forum Gospodarczym Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które odbyło się w kwietniu br. w Warszawie. W sumie  rząd chiński na inwestycje w krajach nowej Europy przeznaczył aż 10 mld dolarów. Czarnogóra jest pierwszym krajem regionu, który przedstawił konkretne projekty i aplikował do programu. Oprócz budowy drugiego bloku TE Pljevlja chińscy inwestorzy są zainteresowani także budową elektrowni wodnych na Komarnici i Morači, a także projektem hydroelektrowni Maoča.

Więcej o chińskich planach inwestycji w TE Pljevlja można przeczytać w starszych artykułach tu i tu.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me, portalanalitika.me, portalanalitika.me, gov.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE