Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Chleb, mleko i mięso nie podrożeją

Czarnogóra: Chleb, mleko i mięso nie podrożeją

Nowe, wyższe stawki za prąd, które mają wejść w życie już 1 stycznia nie spowodują podwyżek cen takich produktów jak chleb, mleko i mięso. Właściciel zakładu mięsnego „Goranović” Đorđije Goranović powiedział, że jego oświadczenie o wyższych cenach mięsa od lutego zostało źle odebrane.

Powiedziałem tylko, że jeśliby miało dojść do podwyżki cen mięsa i jego przetworów, to miałoby to miejsce w lutym lub w marcu, gdyż właśnie w tym okresie formują się tendencje wzrostu cen żywca na rynku, natomiast nie powiedziałem, że do podwyżek na pewno dojdzie, ponieważ byłoby to z mojej strony niepoważne – powiedział Goranović.

Podkreślił, że ewentualne podwyżki cen na poziomie globalnym oraz mięsa pochodzącego z importu mogłoby wpłynąć na zdrożenie produktów krajowych.

Nasze produkty podrożeją tylko wtedy, kiedy wzrośnie cena surowego mięsa – dodał.

Prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy Dragan Nenezić powiedział, że mleczarnie nie podwyższą cen za mleko, gdyż nie ma ku temu powodu. Mniejsze zakłady w ostatnim czasie nawet obniżają ceny swoich produktów. Wyjaśnił, że podwyżkę cen mogłoby wywołać podrożenie mleka ze skupu, a na to nic nie wskazuje.

Nie ma żadnego powodu, dla którego miałby podrożeć chleb – twierdzi dyrektor piekarni „Primat” Slavko Pajović.

Uważa on, że zwiększenie cen prądu nie może wpłynąć na skok cen podstawowych produktów pod warunkiem, że nie zdrożeje zboże i mąka.

Prezes Stowarzyszenia Piekarzy i Cukierników Svetozar Radonjić powiedział, że podczas kryzysu chleb nie może podrożeć, bo ludzie wyszliby na ulice.

Gdyby podrożał chleb upadłby rząd, bo to wywołałoby rewolucję – ocenił Radonjić.

 

Tekst: dan.co.me, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE