Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Co druga młoda osoba nie ma pracy

Czarnogóra: Co druga młoda osoba nie ma pracy

nezaposleni_mladi - kanal9tv.com

Stopa bezrobocia wśród osób młodych w trzecim kwartale 2012 roku wyniosła 44,6%, wynika z informacji zawartych w przedstawionym Komisji Europejskiej przedakcesyjnym programie ekonomicznym do 2015 roku. Sytuacja na rynku pracy w nadchodzącym czasie zależeć będzie od szerszego kontekstu m.in.: kryzysu ekonomicznego, bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz istniejących miejsc pracy. Biorąc pod uwagę liczne restrukturyzacje w przedsiębiorstwach można się spodziewać wzrostu liczby bezrobotnych.

Dodatkowo oszczędzanie i zmniejszanie wydatków publicznych ogranicza możliwości zatrudnienia w sektorze publicznym, choć ważnym elementem kampanii przedwyborczej premiera Milo Ðukanovicia był problem bezrobocia – obiecał on stworzyć 40 tys. nowych miejsc pracy. Nadzieją na zwiększenie liczby miejsc pracy są zmiany dotyczące nowej umowy zbiorowej. Ma ona na celu uelastycznienie rynku pracy, zmniejszenie kosztów pracy poprzez trzyletnie zmniejszenie wynagrodzeń za wykonaną pracą oraz wprowadzenie ograniczeń maksymalnej kwoty godzinowej w przypadku nadgodzin, nocnej zmiany i pracy w święta.

 

Źródło: pobjeda.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE