Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Co dziesiąte przedsiębiorstwo należy do kobiety
kobiety w zarządzie - vijesti.me

Czarnogóra: Co dziesiąte przedsiębiorstwo należy do kobiety

Kobiety w Czarnogórze jeszcze nie mają równej mężczyznom siły ekonomicznej w odróżnieniu od gospodarek rozwiniętych, w których kobiety są inicjatorkami zmian społecznych i aktywnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego  – ocenia doradca Unii Pracodawców na Rzecz Przedsiębiorczości Kobiet Zvezdana Oluić.

Zgodnie z jej słowami, chociaż w populacji daje się zauważyć przewagę kobiet, biorąc pod uwagę ich udział w życiu gospodarczym i politycznym w Czarnogórze stanowią one mniejszość.

Potwierdzają to także informacje statystyczne, według których udział kobiet w biznesie wynosi 9,6%, co znaczy, że przeciętnie co dziesiąta działająca  w Czarnogórze firma znajduje się w posiadaniu kobiety. Dane te świadczą niezbicie o tym, że Czarnogóra w tej kwestii pozostaje w tyle nie tylko za krajami Europy Zachodniej, ale także za krajami regionu; dla porównania w Chorwacji w posiadaniu kobiet jest 33% firm, a w Serbii 26%.

Powszechnie znanym faktem jest, że przedsiębiorczość kobiet może stać się generatorem nowych miejsc pracy i ważnym źródłem wzrostu gospodarczego. Dlatego nie należy przedsiębiorczości kobiet traktować jako kwestii równouprawnienia, ale przede wszystkim jako kwestię wzrostu gospodarczego.

Jej zdaniem  pełne wykorzystanie potencjału kobiet w biznesie powinna stać się wspólną wizją kluczowych postaci państwa i sektora prywatnego oraz skutkować kreowaniem długoterminowej polityki  i generowaniem środków przeznaczonych na osiągniecie założonych celów. Mając na względzie to,  że obecnie jest przygotowywana narodowa strategia rozwoju przedsiębiorczości kobiet tej kwestii Czarnogóra znajduje się na dobrej drodze.

Oluić podkreśliła jednakże, iż obok wielu kroków naprzód, kultura przedsiębiorczości nie uznaje w wystarczającej mierze kobiet jako równoprawnego partnera na rynku, a z powodu konserwatywnych poglądów często nie daje także koniecznego wsparcia kobietom  do rozwijania własnego biznesu.

W porównaniu z mężczyznami kobiety przedsiębiorcy nie mają takiego samego statusu i kredytu zaufania, trudniej im też założyć firmę  i potrzebują więcej czasu na uzyskanie akceptacji w społeczności przedsiębiorców, co przekłada się na ich gorszą pozycje zarówno w chwili zakładania firmy, jak i później kiedy własna działalność jest rozwijana  – powiedziała Oluić.

 Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE