Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Co trzecia kobieta ofiarą przemocy
Nasilje-u-porodici-527

Czarnogóra: Co trzecia kobieta ofiarą przemocy

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W Czarnogórze, według danych różnych organizacji, które zajmują się ochroną przed przemocą nad kobietami, sytuacja poprawia się.

Według informacji organizacji pozarządowej Sigurna ženska kuća z Podgoricy, niosącej pomoc kobietom i dzieciom dotkniętych przemocą, zarejestrowano w tym roku 470 kobiet, które trafiły do ośrodka właśnie z tego powodu. Dyrektor wykonawczy, Ljiljana Raičević zaznacza, że mimo iż sytuacja poprawia się, to ogromnym problemem jest wciąż obecny w Czarnogórze patriarchat.
– Kraj w pewnym momencie przestał działać w interesie kobiet. Nie widzi się problemu i w ten sposób niszczy się młode generacje ludzi patrzące na przemoc w swoich rodzinach. Rozmawiając z młodymi osobami, widzimy, że nie potrafią one rozpoznać przemocy w swoich związkach. Kobiety zwykle tłumaczą swoich partnerów: „kocha mnie”, „jest zazdrosny”, zachowują się tak jakby mężczyzna musiał uderzyć pięścią w stół, musiał być silny i musiał sprawować kontrolę nad kobietą i jej życiem. Musi minąć jakieś dziesięć lat, musi minąć pokolenie, żeby coś się zmieniło, powiedziała Raičević.
W Czarnogórze nigdy nie dokonano analizy, ile przemoc wobec kobiet i dzieci kosztuje państwo, ale koszty te są ogromne, mówi dyrektorka organizacji. Na pytanie, jak wiele kobiet było ofiarami przemocy, kobieta odpowiada, że statystyki w tym przypadku są bardzo ruchome. – Policja ma swoją statystykę, gorące linie SOS mają swoją, ośrodki społeczne jeszcze inną. My dysponujemy informacjami, że co trzecia kobieta w Czarnogórze jest ofiarą przemocy. W ciągu ostatnich 17 lat zgłosiło się do nas mnóstwo osób. Myślę, że liczba ta przekracza siedem tysięcy, jednak wiele kobiet nigdy nie zostało zarejestrowanych. W pierwszym roku działalności, byłam jedyną zatrudnioną i wiele z tych, które były zakwaterowane w ośrodkach, po prostu nie zostały wpisane do rejestru, przyznaje Raičević.
Na pytanie, która z form przemocy jest wśród kobiet najczęstsza, dyrektor wykonawczy organizacji odpowiada, że przemoc psychiczna.

Źródło: portalanalitika

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE