Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra coraz bliżej członkostwa w NATO
cdm.me
cdm.me

Czarnogóra coraz bliżej członkostwa w NATO

Można powiedzieć, że tylko krok dzieli Czarnogórę od przystąpienia do NATO. W środę 29 marca br. Senat USA przegłosował ratyfikację protokołu o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dziewięćdziesięcioro siedmioro senatorów zagłosowało za, dwoje – przeciwko członkostwu Czarnogóry. Ratyfikacja następuje większością dwóch trzecich.

Premier Duško Marković odbiera tę decyzję jako potwierdzenie prozachodniej drogi Czarnogóry i jej historyczny krok. Zapowiedział on, że w kolejnym, majowym szczycie w Brukseli jego kraj będzie już uczestniczył jako pełnoprawny członek Sojuszu. Czarnogórski parlament jest gotów by w każdej chwili głosować nad ustawą o członkostwie, najprawdopodobniej zaczeka z tym jednak aż pozostałe dwa państwa, Hiszpania i Holandia, ratyfikują protokół.

Szef dyplomacji, Srđan Drmarović przyznaje, że członkostwo w NATO jest jednym z celów strategicznych polityki zagranicznej Czarnogóry, wierzy, że przyspieszy ono kolojeny – czyli członkowstwo w UE.

Politycy prozachodniej rządzącej koalicji przyjęli decyzję USA z radością i jednogłośnie przyznają, że to najważniejsze wydarzenie od czasu uzyskania niepodległości w 2006 roku, kiedy to Czarnogórcy „zdecydowali jakiej Czarnogóry chcą”.

Były premier, Milo Đukanović z Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) oprócz radości wyraził także przekonanie, że mimo członkostwa w Sojuszu Czarnogóra zachowa suwerenność i swoją tożsamość narodową i religijną, co jest szczególnie ważne, jego zdaniem, w przypadku małych narodów. Przyznał też, że ważne dla Czarnogórców będzie również zachowanie i pielęgnowanie dotychczasowych sojuszy i przyjaźni mając na myśli Rosję, która z oczywistych względów nie popiera ich planów.

Od 2009 roku członkami NATO są sąsiadujące z Czarnogórą: Albania i Chorwacja.

Źródła: aljazeera.net, rtcg.me

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE