Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Coraz lepsza ściągalność podatków
finanse publiczne google.pl

Czarnogóra: Coraz lepsza ściągalność podatków

Czarnogóra odnotowuje wzrost ściągalności zobowiązań podatkowych, co jest wynikiem skoordynowanych działań Ministerstwa Finansów oraz organów powołanych przez ten resort do zwalczania szarej strefy, a częściowo także korekcji stóp procentowych – potwierdził Milan Lakićević dyrektor Urzędu Podatkowego (Poreska Uprava).

Lakićević przyznał, że należności z tytułu niezapłaconych podatków wynoszą 580 mln EUR, ale jednocześnie zaznaczył, że w pierwszym kwartale br. nastąpił znaczący wzrost ściągalności podatków; w porównaniu z 2013 r. aż o 23,5% (36,7 mln EUR). W porównaniu z 2014 r. wzrost nie jest aż tak imponujący i wynosi 3,3% (5,5 mln EUR).

Także w kwietniu br. zaobserwowano poprawę ściągalności podatków; do tej pory zrealizowano 62% (ok. 41 mln EUR) prognozowanych przychodów za kwiecień i jak zaznaczył Lakićević ma nadzieję, że kwota prognozowanych przychodów budżetowych zostanie przekroczona.

Źródło: portalanalitika.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE