Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra coraz popularniejsza wśród zagranicznych turystów

Czarnogóra coraz popularniejsza wśród zagranicznych turystów

Sutomore - seebiz.eu

Czarnogórę w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku odwiedziło 1,41 mln turystów, czyli o 5,2% więcej niż w 2011 r. – wynika z danych opublikowanych przez MONSTAT (Czarnogórski Urząd Statystyczny).

Największy wzrost zainteresowania wypoczynkiem w Czarnogórze zauważono wśród turystów z Danii, Bułgarii i Austrii. Zmalała natomiast liczba odwiedzających z Norwegii, Wielkiej Brytanii i Węgier. Liczba gości z Danii w porównaniu do 2011 r. wzrosła o 73,2%, natomiast z Bułgarii i Austrii odpowiednio o 33,9% i 19,3% w porównaniu do poprzedniego roku.  Zauważalnie zwiększyła się też liczba podróżnych z Rosji – o 11,1%, Francji – 9,3%, a także z Włoch – 4,5%.

Odwrotny trend dał się zaobserwować wśród odwiedzających kraj turystów z Norwegii, których liczba zmniejszyła się o 28,1%, oraz podróżnych z Wielkiej Brytanii i Węgier; w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 r. ich liczba spadła odpowiednio o 26,9% i 19,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Aż o 9,3% mniej turystów przyjechało też z sąsiedniej Bośni i Hercegowiny.

Do końca października 2012 r. turyści odwiedzający Czarnogórę wykupili 9,03 mln noclegów, a zatem o 4,3% więcej niż w tym samym czasie w 2011 r. Liczba noclegów rodzimych gości zwiększyła się o 5,6%, natomiast zagranicznych o 4,1%. Spośród krajów z regionu najwięcej nocy spędzili w Czarnogórze odwiedzający z Chorwacji – ok. 21%, Macedonii – 10,1%, Serbii – 8,8% i Słowenii – 3,7%.

Niemal 97% turystów przyjeżdżających do Czarnogóry zdecydowało się na wypoczynek w obszarach nadmorskich – świadczy o tym liczba wykorzystanych miejsc noclegowych. Największy wzrost liczby wykupionych noclegów odnotowano w gminie Bar  – o 8,9%; niewiele gorszymi  wynikami mogą pochwalić się Tivat – wzrost o 8,4%, Budva – o 6,9%, Kotor – o 5,9% i  Ulcinj – o 4,9%. Wyjątkiem w tej kwestii pozostaje natomiast Herceg Novi; jeden z najpopularniejszych (i najdroższych) czarnogórskich kurortów odnotował spadek liczby wykupionych noclegów aż o 5,3%.

Źródło: pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE