Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Coraz więcej turystów przybywa do Kotoru droga morską
boka kotorska wp.pl

Czarnogóra: Coraz więcej turystów przybywa do Kotoru droga morską

Znana włoska firma Mediterranean Shipping organizująca luksusowe rejsy wycieczkowe rozszerza swoją ofertę wypoczynku w Czarnogórze –  w przyszłym roku jej statki zawiną do Kotoru 30 razy, do miasta przypłynie więc aż 18 statków więcej niż  2014 r.

Dyrektor kotorskiego portu Vasilije Kusovac oświadczył, że planowane jest także przybycie nowych statków – „Lirica” i „Musica”, od długości odpowiednio 317 i 300 metrów. Należący do tej właśnie firmy wycieczkowiec  „Divina” o długości 333 metry jest największym statkiem pasażerskim jaki kiedykolwiek wpłynął do Czarnogóry – statek otworzył sezon turystyczny 22. marca 2014 r.

Dyrektor kotorskiego portu zaznaczył także, iż niemiecka firma turystyczna Aida jest zainteresowana organizacją rejsów turystycznych do Boki Kotorskiej i Kotoru, gdzie ich statki w 2016 r. mają wpłynąć od 10 do 16 razy, co oznacza także znaczne zwiększenie liczby niemieckich turystów, którzy stanowią większość klientów firmy.  Jednocześnie Vasilije Kusovac zapowiedział, iż w następnym roku do portu zawinie po raz pierwszy między 10 a 20 nowych statków, które wcześniej nie odwiedzały Kotoru.

To oznacza także większa liczbę turystów przybywających do Kotoru droga morską – na statkach wycieczkowych i jachtach; można to stwierdzić po wstępnym zainteresowaniu i zapowiedziach firm wycieczkowych. Taki stan rzeczy wyznacza nowe cele dla portu  oraz wymusza powiększenie mariny, przede wszystkim w celu umożliwienia cumowania większej ilości bardzo dużych, luksusowych jachtów. Z tą właśnie myślą planowana jest instalacja nowych boi na nabrzeżu Plagenti, co pomoże w przyjmowaniu ogromnych statków wycieczkowych, dzięki czemu można będzie wyeliminować negatywne skutki ekologiczne oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa wskazywane w poprzednich latach. Nabrzeże Plagenti zyska dogodne i bezpieczne miejsce do cumowania dla dużych i bardzo dużych statków pasażerskich, nawet takich o długości 330 metrów,  a przy nabrzeżu remontowym dla statków o długości do 280 metrów – zaznaczył Kusovac.

Vasilije Kusovac potwierdził także, iż Kotor jako port o znaczeniu międzynarodowym może uzyskać od rządu przedłużenie koncesji na 30 lat. Rezultatem tego byłaby realizacja projektów rozwojowych w celu podniesienia poziomu usług i jakości infrastruktury na jakie zasługuje port w Kotorze, a co mogłoby wypromować port w Kotorze jako jedno z najnowocześniejszych miejsc w rejonie śródziemnomorskim, a nawet  Europie, gotowych do przyjmowania  statków pasażerskich i ogromnych luksusowych jachtów.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE