Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Czas na reformy w systemie podatkowym?
źródło-inews.bg

Czarnogóra: Czas na reformy w systemie podatkowym?

Na początku kwietnia bieżącego roku Rząd Czarnogóry zlecił Ministerstwu Finansów złożenie propozycji zmian w konstrukcji podatku akcyzowego i w ustawie o podatku VAT.  Konieczne jest dokonanie analizy zobowiązań podatkowych z oceną ich ściągalności. Adwokatów, taksówkarzy, firmy transportowe i prywatne zakłady opieki zdrowotnej należy zaliczyć do kategorii podatników nieregularnych – wynika z oceny przeprowadzonej przez Ministerstwo. Grupy te mają dopiero zostać wprowadzone do grona podatników VAT.  Podobna próba rządu, przeprowadzona 8 lat temu, zakończyła się niepowodzeniem.

Z najświeższych oficjalnych danych wynika, że zadłużenie podatkowe na koniec ubiegłego roku wyniosło ponad 350 mln EUR i wykazało tendencję spadkową. Potwierdzone są również informacje, jakoby 14% Czarnogórców pracowało na czarno, z kolei 16% obywateli otrzymuje płacę minimalną i właśnie od tej kwoty pobierany jest podatek VAT. Fakt ten powoduje powstanie w budżecie państwa deficytu budżetowego w wysokości 90 mln EUR.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE