Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Czy gospodarce zagraża kolejna fala kryzysu?
Recesja

Czarnogóra: Czy gospodarce zagraża kolejna fala kryzysu?

Premier Milo Đukanović na spotkaniu z przedsiębiorcami ocenił, że kraje Bałkanów Zachodnich czeka trzecia fala kryzysu i z tego powodu Czarnogóra nie powinna liczyć na poprawę sytuacji gospodarczej w  kraju.

Tej tezie stanowczo sprzeciwia się minister rolnictwa i rozwoju wsi Petar  Ivanović, twierdząc, że Czarnogóra absolutnie nie podąży ścieżką prowadzącą do kryzysu. Jego zdaniem ta mało optymistyczna prognoza może dotyczyć innych krajów z obszaru Bałkanów Zachodnich, ale stopa wzrostu gospodarczego zarówno w przemyśle jak i rolnictwie jasno pokazuje, że Czarnogórze nie grozi recesja.

Zdaniem analityka ekonomicznego Predraga Drecuna nie wolno demonizować wypowiedzi premiera Đukanovicia i należy przyjąć możliwość powrotu kryzysu; takie podejście powinno stanowić punkt wyjścia do wszelkich działań. Według Predraga Drecuna, jeżeli nie dojdzie do kryzysów politycznych czy konfliktów wojennych, które mogłyby doprowadzić do niestabilności Bałkanów Zachodnich, Czarnogóra ma szansę na rozwój gospodarczy nawet w warunkach odczuwalnej recesji, a stanie się tak z powodu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jak zaznacza analityk,  nawet w warunkach kryzysu istnieje zapotrzebowanie inwestycyjne na rynku globalnym.

Jego zdaniem perspektywy dla inwestycji otwierają się nie tylko w branży turystycznej, energetycznej i infrastrukturze, ale również w rolnictwie, ponieważ ta gałąź gospodarki już wiele razy pokazała swoją odporność na recesję. Według analityka problem kryzysu pozostaje ciągle aktualny, ponieważ w najbardziej rozwiniętych krajach UE wzrost gospodarczy okazał się być poniżej oczekiwań, co wskazuje na prawdopodobieństwo powrotu kryzysu.

Jednakże dane ekonomiczne za poprzedni miesiąc wskazują na mniej optymistyczny dla kraju scenariusz – wartość bilansu płatniczego Czarnogóry w listopadzie wyniosła 1,62 mld EUR, czyli o 27% mniej niż w październiku – pokazują dane Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG).

Źródło: vijesti.me, vijesti.me, portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE