Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Czy kawa podrożeje o 50%?
kava vijesti.me

Czarnogóra: Czy kawa podrożeje o 50%?

Kilka dni temu czarnogórskich miłośników kawy sparaliżowała wiadomość o 50-cio procentowym wzroście cen tego produktu. Ministerstwo Finansów dementuje te plotki. Ceny kawy mają bowiem wzrosnąć o około 14%.
– Rozważmy tę sytuację na przykładzie. Jeśli cena jednego kilograma kawy palonej w handlu detalicznym wynosi obecnie 7 EUR, to nowa cena wyniesie 8 EUR. Łatwo można zatem wyliczyć, że podwyżka osiągnie wartość 14% – komentują przedstawiciele Ministerstwa.
Podatnicy będą płacić podatek w rozliczeniu za jeden kilogram surowej kawy w wysokości 1 EUR, za kawę paloną 0,80 EUR, zaś 1,3 EUR za kawowe esencje, koncentraty i ekstrakty. Podatek w wysokości 2,5 EUR za kilogram kawy, który wywołał wzburzenie wśród czarnogórskich mediów i konsumentów, obejmie preparaty na bazie ekstraktów kawowych i esencji, a także drinki i napoje bezalkoholowe, które zawierają w sobie kawę lub jej koncentrat.

Źródła: vijesti.me, portalanalitika.me, cdm.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE