Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Czy paliwo jest towarem luksusowym?
gorivo-pumpa - novosti.rs

Czarnogóra: Czy paliwo jest towarem luksusowym?

W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie o podwyższeniu podatku akcyzowego o 7 centów na każdym litrze paliwa i wyrobów ropopochodnych. Rząd zdecydował się na taki krok w celu finansowania rosnących wydatków publicznych zwiększonymi dochodami z akcyzy.

Najwięcej kontrowersji wiąże się jednak nie tyle z samą podwyżką, co ze stwierdzeniem premiera Milo Đukanovicia, który stwierdził, że paliwo w Czarnogórze jest wyznacznikiem lepszego poziomu życia i luksusu. Takiemu przedstawianiu sprawy przeciwstawiają się przedsiębiorcy, jednoznacznie podkreślając, że paliwo nie powinno być traktowane jako towar luksusowy; zaznaczyli także, iż obecna podwyżka nie powinna mieć większego wpływu na prowadzona przez nich działalność gospodarczą.

Nie tylko przedsiębiorcy odcinają się od kontrowersyjnej wypowiedzi premiera – przewodniczący parlamentu Ranko Krivokapić nie chciał oficjalnie komentować słów premiera. Przyznał jednak, że we współczesnym świecie oprócz tak podstawowych artykułów jak artykuły żywnościowe także paliwo czy energię elektryczną oraz prawo do informacji należy zaliczyć do podstawowych potrzeb obywateli funkcjonujących w nowoczesnym społeczeństwie.

Ranko Krivokapić wyraził także nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny (Ustavni sud Crne Gore) w najbliższym czasie orzeknie o legalności i zgodności z konstytucją rozporządzenia, którym to do cen paliwa wliczono opłatę dodatkową. Skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożyli z tego powodu posłowie niezrzeszeni – Neven Gošović, Velizar Kaluđerović, Obrad Gojković, Mladen Bojanić i Dritan Abazović.

Źródło: b92.net, portalanalitika.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE